Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy? Wniosek o urlop okolicznościowy obowiązuje tylko w kilku przypadkach

Kiedy i komu przysługuje urlop okolicznośćowy? To specjalnie przydzielone dni wolne, które obowiązują w określonych sytuacjach. Aby je otrzymać musimy złożyć odpowiedni wniosek o urlop okolicznościowy, który następnie zostaje rozpatrzony przez pracodawcę. Jak to zrobić?

Urlop okolicznościowy, to specjalny rodzaj urlopu, który przysługuje w określonych sytuacjach. Pracownik ma prawo się o niego ubiegać, w przypadku wydarzeń które wymagają dnia wolnego od pracy. Aby go otrzymać konieczne jest złożenie wniosku, który z kolei rozpatrzeć musi pracodawca. Zdarza się, że wymagane jest dostarczenie dodatkowych dokumentów, które świadczą o wiarygodności. Kiedy i komu przysługuje i czy każdy ma prawo ubiegać się o ten przywilej? Niestety, urlop nie dotyczy wszystkich.

Zobacz wideo

Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy? Obowiązuje w tych konkretnych przypadkach

Okoliczność na rzecz której pracownik ma prawo wziąć dni wolne, to sytuacje wyjątkowe i zdarzenia losowe. Do takich zaliczamy m.in śmierć bliskiej osoby lub ślub. Oto lista wydarzeń wraz z liczbą przysługujących dni wolnych. Branie urlopu nie jest obowiązkowe.

  • 2 dni wolnego - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
  • 1 dzień wolnego - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką;
  • 2 dni wolnego w ramach opieki nad dzieckiem, które nie przekroczyło 14. roku życia, rodzice mają obowiązek wcześniej zdeklarować ten fakt w zakładzie pracy.

Horoskop dzienny - 29 lipca (Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby)Horoskop dzienny - 29 lipca (Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby)

Komu przysługuje urlop okolicznościowy? To zależy od rodzaju umowy

Urlop okolicznościowy nie przysługuje każdemu. Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi, a nie osobie wykonującej pracę na podstawie umowy o zlecenia, czy umowy o dzieło. Oznacza to, że jedynie pracownicy, a nie zleceniobiorcy mają prawo ubiegać się o ten szczególny przywilej. Pracodawca ma również prawo zażądać potwierdzenia przyczyny wzięcia urlopu okolicznościowego. Wtedy pracownik ma obowiązek dostarczyć określone dokumenty, potwierdzające jego wiarygodność, m.in

  • odpis skróconego aktu urodzenia dziecka,
  • odpis aktu małżeństwa,
  • odpis aktu zgonu

Sandały na koturnieWybieramy sandały na koturnie, w których będziesz się czuła jak w kapciach!

Wniosek o urlop okolicznościowy. Kiedy i gdzie można go złożyć?

Aby ubiegać się o urlop okolicznościowy, konieczne jest złożenie wniosku. W przypadku urlopu okolicznościowego na śmierć kogoś z rodziny wniosek należy złożyć u pracodawcy tuż po ustaleniu daty pogrzebu. To samo tyczy się w przypadku ślubu, czy wesela. Jeśli chodzi o narodziny dziecka, lub inne sytuacje losowe, nie jest konieczne wcześniejsze informowanie pracodawcy. W celu uzyskania urlopu płatnego z tytułu ważnego wydarzenia w życiu należy złożyć wniosek o urlop okolicznościowy. Do wniosku koniecznym jest, aby załączyć niezbędną dokumentację. Jeśli pracownik nie może tego zrobić od razu, to formalności można dopełnić wtedy, gdy otrzyma on niezbędne dokumenty. Urlop okolicznościowy może dotyczyć także opieki nad dzieckiem i wtedy dokumentacja nie jest konieczna. 

Więcej o: