Jak wykorzystać bon turystyczny? Lepiej się pospieszyć. Nie wszystkie ośrodki go realizują

Bon turystyczny pozwala na opłacenie niektórych usług hotelarskich i imprez turystycznych na terenie Polski. Jak się okazuje, termin wykorzystania tej możliwości zbliża się nieubłaganie. Jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny to dokument elektroniczny, który pełni formę zapłaty za usługi hotelarskie i różne imprezy turystyczne odbywające się na terenie Polski. Przysługuje każdemu dziecku do 18 roku życia i jest wart 500 złotych. Inaczej jest w przypadku dziecka niepełnosprawnego. W takiej sytuacji wartość bonu jest o połowę wyższa.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?
Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł — mówi Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Na co można wykorzystać bon turystyczny? Aktywacja bonu turystycznego

Bon turystyczny można wykorzystać jako formę zapłaty za wszelkie usługi hotelarskie do końca marca 2022 roku. Okazuje się jednak, że wielu Polaków wciąż zwleka z użyciem bonu podczas wakacji. Jak dotąd zużytkowano jedną czwartą bonów przyznanych z puli. Warto także wiedzieć, że bon nie podlega wymianie na gotówkę czy inne środki płatnicze.

Aby otrzymać bon turystyczny, musimy go aktywować. Składanie wniosku jest w tym wypadku niepotrzebne. Aktywacja bonu polega na zalogowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych, tzw. PUE ZUS. Następnie wybieramy zakładkę "Ogólny", stamtąd „Polski Bon Turystyczny" i „Mój Bon". Na sam koniec uzupełniamy swój adres e-mail oraz numer telefonu. Bon jest otrzymywany za pomocą unikalnego, 16-cyfrowego numeru, który przekazywany jest za pomocą wiadomości na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Jedyne, co musimy zrobić w czasie rezerwacji, to pokazanie go najpóźniej w dniu zakwaterowania. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do końca jego ważności i oczywiście wykorzystania dostępnych środków.

Na co można wykorzystać bon turystyczny? Możemy go użyć wielokrotnie

Zgodnie z zapisem, który znajdziemy na stronie rządowej, bon możemy wykorzystać na wszelkiego rodzaju usługi hotelarskie, np. pobyt w hotelu, gospodarstwie, czy obozie harcerskim lub kolonii. Możemy także zapłacić nim podczas imprez turystycznych, które są organizowane przez przedsiębiorcę turystycznego. Co to w praktyce oznacza? Chodzi o zielone szkoły, wycieczki, wszelkiego rodzaju obozy, bez względu na to, czy będzie to okres zimowy, czy letni. Pamiętajmy jednak, że bon jest ważny tylko na terenie Polski. Nie wszystkie ośrodki uznają płacę za pomocą bonu turystycznego, dlatego podczas wybierania ośrodka, warto sprawdzić, czy realizuje on to świadczenie. Katalog bazy ośrodków znajdziemy na stronie bonturystyczny.polska.travel

Więcej o: