Boże Ciało 2022 kiedy wypada? Jest szansa na długi weekend i dodatkowe dni wolne

Jakie są dni wolne od pracy 2022? Po urlopie wakacyjnym w 2021 roku warto zastanowić się, kiedy możemy spodziewać się kolejnego wolnego. Najbliższą możliwością odpoczynku jest m.in Boże Ciało 2022. Niestety, część ustawowo wolnych dni wypada w niedzielę, co sprawia że nie zyskamy dodatkowych dni bez pracy. Czy możemy liczyć na długi weekend w przyszłym roku?

Trwa lato, które skłania pracowników do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Jest to określona liczba dni wolnych, podczas których możemy wybrać się na wakacje. Po upływie tych dni możemy jedynie czekać na ważne święta kalendarzowe, od których zależeć będzie nasz odpoczynek. W 2022 roku takich dni nie będzie wiele. Niektóre święta przypadają w weekend, a dla wielu pracowników nie będzie to radosną nowiną. Te dni często są dniami wolnymi od pracy z powodu określonych warunków pracy. Nie wszyscy mogą liczyć też na długi weekend. Święta przypadają m.in w piątek, co oznacza, że nie zyskamy dodatkowych dni wolnych po określonym święcie kalendarzowym. Boże Ciało przypada również w tygodniu, ale jego następstwem nie będzie przedłużenie wolnego, chyba że tak zadecyduje pracodawca. 

Zobacz wideo Rok szkolny 2018/2019. Harmonogram dni wolnych i terminy egzaminów

Kiedy wypada Boże Ciało 2022 i czy możemy liczyć na długi weekend?

Boże Ciało w 2022 roku wypada 16 czerwca i tak jak zazwyczaj, jest to czwartek. Boże Ciało to święto ruchome. Wypada 60 dni po Wielkanocy i jest to dzień wolny od pracy. W związku z tym świętem nie przewiduje się wolnego piątku (17 czerwca) ani ustawowo wolnego weekendu. Będzie to zatem pojedynczy dzień wolny, który nie będzie połączony z dodatkowymi dniami wolnymi od pracy. Pracodawca może jednak zdecydować o przedłużeniu urlopu o dodatkowy dzień (np. piątek) i tym samym pracownik będzie miał konieczność odpracowania tego dnia w innym, wyznaczonym przez pracodawcę terminie, ale zyska tzw. długi weekend trwający aż cztery dni kalendarzowe. Pracownik może ubiegać się też o dzień urlopu, aby przedłużyć weekend, jeśli takie dni mu pozostały do wykorzystania. 

Dni wolne od pracy 2022: Kiedy odpoczniemy w nadchodzącym roku?

Rok 2022 niestety nie będzie obfitował w wiele dni wolnych. Skorzystają z nich przede wszystkim te osoby, które pracują w weekendy. Pracownicy placówek państwowych nie mają szans na bonusowe dni urlopu, zwłaszcza w święta Bożego Narodzenia. Kiedy więc możemy odpocząć? Oto lista dni wolnych na 2022.

 • 1 stycznia sobota - Nowy Rok
 • 6 stycznia czwartek - Święto Trzech Króli
 • 17 kwietnia niedziela - Wielkanoc
 • 18 kwietnia poniedziałek - Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja niedziela - Święto Pracy
 • 3 maja wtorek - Święto Konstytucji 3 Maja
 • 5 czerwca niedziela - Zielone Świątki
 • 16 czerwca czwartek - Boże Ciało
 • 15 sierpnia poniedziałek - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada wtorek - Wszystkich Świętych
 • 11 listopada piątek - Święto Niepodległości
 • 25 grudnia niedziela - Pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia poniedziałek - Drugi dzień Bożego Narodzenia

Jak widać, nawet Święto Pracy przypada w niedzielę, a więc dla pospolitego pracownika, nie stanowi to dużej różnicy. Niektórzy pracodawcy mogą zarządzić wolne w poniedziałek, ale zależy to tylko od ustalonych zasad indywidualnie. Wigilia wypada w sobotę, a Boże Narodzenie w niedzielę. Oznacza to, że jedynie poniedziałek będzie dniem, który zyskamy "dodatkowo". Sylwester będzie natomiast dniem pracującym, ponieważ wypada w piątek, ale czekają nas dwa dni odpoczynku po imprezie.

Więcej o: