Zasiłek rodzinny jest jedną z form wsparcia finansowego dla polskich rodzin. Kwota zasiłku nie należy do najwyższych, a kryteria dochodowe są naprawdę restrykcyjne. Rządzący jednak nie planują na razie podwyżek i zapowiadają, że wysokość świadczenia będzie utrzymana na obecnym poziomie co najmniej do 2024 roku.
Zasiłek rodzinny ma częściowo pokrywać wydatki związanie z utrzymaniem dziecka. Przyznawany jest rodzicom, prawnym opiekunom, opiekunowi faktycznemu dziecka (czyli osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem) do momentu:
Zasiłek przysługuje także osobom pełnoletnim uczącym się, które nie pozostają na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub wyrokiem sądu.
Świadczenie przyznawane jest wyżej wymienionym osobom, których miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza 674 zł. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością dochód rodziny nie może przekraczać 764 zł na osobę.
Wysokość dofinansowania zależna jest od wieku dziecka. Wnioskodawca otrzyma miesięcznie:
Aby otrzymać zasiłek rodzinny, należy złożyć wniosek. Od 1 lipca można to zrobić przez internet - za pośrednictwem portalu Emp@tia lub ePUAP. Jedyne czego potrzebujesz, żeby złożyć wniosek przez internet to profil zaufany lub podpis elektroniczny. Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski osobiście w formie papierowej. Zrobisz to w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla miejsca zamieszkania.
Zasiłek rodzinny przyznaje się na dany okres zasiłkowy. Nowy okres będzie trwał od 1 listopada 2021 r. do 31 października 2022 r. Jeśli wniosek zostanie złożony do 31 sierpnia 2021, to wypłata świadczenia powinna nastąpić do 30 listopada. Osoby, które złożą wnioski w terminie od 1 września do 31 października br., mogą spodziewać się wypłaty do 31 grudnia 2021.