Świadczenie 300 plus otrzymują rodzice dzieci, które się uczą. Jest to dofinansowanie do wyprawki szkolnej, które dla wielu rodzin jest niezbędne i wpływa korzystnie na poprawę sytuacji materialnej. Nie każdą rodzinę stać na nowe podręczniki, których kolejne wydania różnią się od poprzednich i często zakup używanych nie jest możliwy. Wiele kosztują też przybory szkolne, a czasem także mundurki. Rząd wcielił w życie projekt, który ma na celu zasilenie rodzin kwotą 300 złotych na każde uczące się dziecko. Niestety, projekt nie obejmuje wszystkich. Istnieją warunki, które trzeba spełnić, aby skorzystać z dodatku.
Wniosek o 300 plus składamy podobnie jak wniosek o inne świadczenia. Konieczny jest profil zaufany, lub konto na PUE ZUS. Możemy zalogować się przez bank, jeśli znajduje się na liście dostępnych. Możliwe jest również zalogowanie się przez portal Emp@tia, ale każda z nich odbywa się drogą elektroniczną. Aby złożyć wniosek o dodatek 300 plus należy postępować zgodnie ze wskazówkami w kolejności:
300 plus to dodatek wspierający uczniów. Przeznaczony powinien być na wyprawkę szkolną każdego dziecka, które wypełnia obowiązek szkolny. Pozytywnym zaskoczeniem jest to, że obejmuje uczniów do 20 roku życia, zatem dorosłe osoby również otrzymają pomoc, o ile kontynuują naukę. Istnieje jednak ważne ograniczenie. Uczniowie, którzy nie skończyli 20 roku życia nie mogą być studentami. Ten aspekt wyklucza ich z pobierania dodatkowego świadczenia przez ich rodziców. Kolejnym przypadkiem, kiedy świadczenie 300 plus nie zostanie przydzielone, jest sytuacja w której dziecko należy do grupy zerówkowej, ale nie uczęszcza do pierwszej klasy szkoły podstawowej. W świetle prawa nie figuruje bowiem jako uczeń i dofinansowanie nie zostanie przydzielone.
Wnioski o świadczenie dobry start można składać do 30 listopada 2021 r. Wniosek złożony po tym terminie pozostawia się bez rozpoznania. Wypłata świadczenia jest uzależniona od terminu złożenia wniosku. Jeżeli wniosek wraz z dokumentami zostanie złożony w lipcu lub sierpniu, to ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata nastąpi nie później niż do dnia 30 września, aby pomóc rodzinom już na początku roku szkolnego.