Oprócz wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego pracownicy mogą otrzymać dofinansowanie wypoczynku. Najbardziej znaną formą tego dofinansowania są wczasy pod gruszą. Jest to świadczenie wypłacane w ramach zakładowego funduszu świadczeń. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pracodawca nie musi wypłacać wczasów pod gruszą.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wczasy pod gruszą wypłacane są w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Taki fundusz tworzą w swojej firmie pracodawcy, którzy zatrudniają w danym roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Jeśli firma zatrudnia mniej niż 50 pracowników pracodawca może zrezygnować z tworzenia ZFŚS - wtedy zamiast wczasów pod gruszą wypłacane jest świadczenie urlopowe.
Jeśli w firmie utworzony jest ZFŚS z jego środków mogą skorzystać pracownicy oraz członkowie ich rodzin, a także byli pracownicy - emeryci i renciści - oraz ich rodziny. Najważniejsze przy przyznawaniu dofinansowania jest kryterium dochodowe - wynika to z art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w którym ustawodawca określa, że przyznanie świadczenia i jego wysokość uzależniona jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Warto też zaznaczyć, że aby pracownik otrzymał dofinansowanie, musi wykorzystać 10 dni nieprzerwanego urlopu w wypoczynkowego oraz złożyć wniosek o przyznanie świadczenia.
Wysokość wczasów pod gruszą nie jest określona. Zależy od sytuacji materialnej pracownika i członków jego rodziny. Wpływu na kwotę świadczenia nie mogą mieć takie kryteria jak staż pracy, przebywanie na urlopie czy kwalifikacje. Nie może też dojść do sytuacji, w której wszyscy pracownicy otrzymują taką samą kwotę dofinansowania.