Spis ludności 2021. Do kiedy trzeba się spisać? Dla spóźnialskich przewidziano kary

1 kwietnia ruszył spis ludności. Do kiedy trzeba się spisać? Czasu na dopełnienie obowiązku jest coraz mniej. Za odmowę udziału w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021 grożą kary. Jak się spisać? Czy każdy domownik musi spisać się osobno? Odpowiadamy!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 to powszechne badanie demograficzne i statystyczne, którego celem jest zebranie informacji o stanie i strukturze ludności. Udział w spisie musi wziąć każdy obywatel.

Zobacz wideo PO poprze decyzję PiS? "Nie mamy zaufania do tego rządu, ale mamy do ekspertów"

Kalkulator emerytury Emerytury stażowe - najnowsze informacje. "Już nie wierzę w obietnice"

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Kary za odmowę udziału w spisie

Warto wiedzieć, że udział w spisie jest obowiązkiem każdego obywatela. Za niewywiązanie się z tego obowiązku sąd może nałożyć grzywnę w wysokości do 5 tys. złotych. Kara czeka także tych, którzy przekażą dane niezgodne ze stanem faktycznym. Za podanie fałszywych informacji grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch. 

Jak poinformował GUS, wystawiono już pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę udziału w spisie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Powszechny spis ludności 2021. Wystawiono pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę uczestnictwa w spisie 

Spis ludności. Do kiedy trzeba się spisać? Spis ludności przez internet

Możliwość spisania się mamy do 30 września 2021 roku. W tym roku można to zrobić przez internet za pomocą aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS. Jest to główny sposób zbierania danych od respondentów. Jeśli jednak ktoś nie może spisać się przez internet, powinien spodziewać się telefonu lub wizyty rachmistrza. 

Aby wziąć udział w spisie ludności, wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i przejść do aplikacji spisowej. Po zalogowaniu się masz 14 dni na samospis. 

Spis Powszechny 2021 - do kiedy, jak się spisać? Kto wygrał w finale Loterii Narodowego Spisu Powszechnego? Oto zwycięzcy

Spis ludności przez telefon. Z jakiego numeru zadzwoni rachmistrz? 

Ci, którzy nie dokonają samospisu przez internet powinni spodziewać się telefonu od rachmistrza. Wywiad telefoniczny wspierany programem komputerowym jest drugą formą zbierania danych w spisie powszechnym. Warto wiedzieć, że odebranie telefonu od rachmistrza obliguje cię do udzielenia odpowiedzi na pytania spisowe. Nie wykręcisz się mówieniem, że spiszesz się przez internet. Z chwilą, gdy rachmistrz nawiąże z nami kontakt, kończy się czas na samodzielne spisanie się.

Z jakiego numeru zadzwoni rachmistrz? Niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Osoby dzwoniące z innych numerów, podające się za rachmistrzów to oszuści i nie można im podawać swoich danych. Przed udzieleniem odpowiedzi na pytania spisowe możesz sprawdzić tożsamość rachmistrza: 

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/,
  • dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, (po uzyskaniu połączenia wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).

Spis powszechny. Czy każdy domownik musi osobno dokonać spisu? 

Wszystkie osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym muszą wziąć udział w spisie powszechnym, jednak nie nie ma obowiązku, aby każdy robił to samodzielnie. Wszystkich domowników może spisać jedna osoba. 

Więcej o: