Czternasta emerytura 2021 zagrożona? Takie konsekwencje może mieć protest ZUS

W wyniku ewentualnego strajku ZUS może dojść do przykrych konsekwencji. Niektórzy spodziewają się wstrzymania wypłacania emerytur. Jeśli sytuacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie ulegnie poprawie, można spodziewać się strajku, a w związku z tym świadczenie takie jak czternasta emerytura zostanie zablokowane.

Urzędnicy w ZUS wyrażają niezadowolenie z obecnych warunków. Brak zmian w tym zakresie może doprowadzić do strajku, który przyczyni się do zatrzymania wypłat wielu świadczeń, na przykład czternastej emerytury. Jakie skutki może przynieść strajk? 

Zobacz wideo Zatrzymanie mężczyzny podejrzanego o oszustwo

Czternasta emerytura 2021 - co nam grozi w wyniku strajku ZUS?

W ZUS obecnie nie panuje spokojna atmosfera. Dla money.pl Piotr Szumlewicz ustosunkował się do tej sprawy następująco:

- Grozi to paraliżem państwa. Wstrzymane zostaną wypłaty rent, emerytur i innych świadczeń. ZUS jest jedną z kluczowych instytucji. Chcemy, żeby rząd wiedział, że my o tym też wiemy

Związkowcy liczą na wzrost pensji w ZUS o 1000 zł netto, zdjęcia przymusowych nadgodzin oraz wprowadzenie zmian w urlopach

Czternasta emerytura 2021 - do kogo trafi?

Ten rodzaj wsparcia finansowego jest przewidziany dla osób, którzy pobierają świadczenie mniejsze od 4150,88 zł brutto. Seniorzy przekraczający ten próg nie mogą skorzystać z "czternastki". Wysokość czternastej emerytury będzie zależna od otrzymywanego przychodu. Na pełną kwotę mogą liczyć seniorzy o świadczeniu podstawowym, które nie przekracza 2900 zł brutto. Wyższe emerytury oznaczają redukcję wysokości wsparcia o kwotę przekroczenia. Obowiązuje w tym przypadku zasada "złotówka na złotówkę". Poniżej przykładowe wyliczenia:

  • emerytura 2900 zł brutto wiąże się z 14. emeryturą w wysokości 1250,88 zł brutto,
  • emerytura 3000 zł brutto - 14. emerytura 1150,88 zł brutto,
  • emerytura 3100 zł brutto - 14. emerytura 1050,88 zł brutto,
  • emerytura 3200 zł brutto - 14. emerytura 950,88 zł brutto. 
Więcej o: