Specjalny zasiłek opiekuńczy 2021. Będzie podwyżka świadczeń? Tylko niektórzy dostaną więcej

Już od 1 lipca 2021 możemy złożyć wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy. Obowiązuje on określoną liczbę osób, które sprawują opiekę nad niepełnosprawnymi. Czy w 2021 możemy liczyć na podwyżkę wypłacanego świadczenia?

Specjalny zasiłek opiekuńczy obejmuje osoby, które sprawują stałą opiekę nad osobą niepełnosprawną o znacznym stopniu niepełnosprawności lub z orzeczeniem o niepełnosprawności, przy której konieczna jest stała lub długotrwała opieka. Wnioski o uzyskanie świadczenia można składać już od 1 lipca 2021 roku. Kiedy przysługuje nam specjalny zasiłek opiekuńczy i jakie kryteria dochodowe stawia przed nami rząd?

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2021. Kto może liczyć na wsparcie ze strony państwa? Okres zasiłkowy

Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny oraz małżonkom, jeżeli nie podejmują pracy lub z niej rezygnują ze względu na konieczność stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności. Nowy okres zasiłkowy potrwa od 1 listopada 2021 do 31 października 2022. Prawo do uzyskania zasiłku ustala się, zaczynając od miesiąca, w którym wpłynął odpowiedni wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, aż do końca okresu zasiłkowego. Jednak w przypadku, kiedy orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane na czas określony, prawo do pobierania świadczenia ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa jego termin ważności.

900 plus Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021 - jak go złożyć? Poznaj warunki

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2021 – ile wynosi?

W 2021 roku kwota, którą uzyskujemy z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego, wynosi 620 zł. Obowiązuje ona od 1 listopada 2018 roku, ale statystycznie co trzy lata wysokość świadczenia polega weryfikacji. Nie oznacza to jednak, że możemy być pewni podwyżki. Tegoroczna propozycja rządu zakłada zamrożenie wszelkich kryteriów dochodowych i tym samym rezygnację z podniesienia kwot poszczególnych świadczeń rodzinnych, w tym także specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Specjalny zasiłek opiekuńczy wniosek. Jak złożyć wniosek o świadczenie?

Aby uzyskać możliwość pobierania specjalnego zasiłku opiekuńczego, niezbędne okaże się wypełnienie odpowiedniego wniosku. Możemy składać go już od 1 lipca 2021 r. poprzez portal Emp@tia. Jeśli jednak wolimy postawić na bardziej tradycyjne metody, od 1 sierpnia możemy złożyć w gminach wniosek papierowy. Wszelkie niezbędne wzory wniosków i niezbędnych orzeczeń znajdziemy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: wzór wniosku o specjalny zasiłek opiekuńczy.

Więcej o: