Urlop bezpłatny a ubezpieczenie. Sprawdź, zanim zdecydujesz się na bezpłatny urlop

Urlop bezpłatny a ubezpieczenie. Potrzebujesz kilka dni wolnego, ale skończył ci się urlop wypoczynkowy? Możesz jeszcze wnioskować u pracodawcy o urlop bezpłatny. Zanim jednak to zrobisz, musisz wiedzieć o kilku rzeczach. Czy w czasie urlopu traci się ubezpieczenie zdrowotne? Czy urlop bezpłatny liczy się do emerytury? Odpowiadamy!

Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę może ubiegać się o udzielenie urlopu bezpłatnego. Taka forma urlopu to przerwa w pełnieniu obowiązków służbowych. W trakcie jej trwania prawa i obowiązki pracownika ulegają zawieszeniu. Co to oznacza dla pracownika? 

Zobacz wideo Zamiast kupować, sam zrób sobie torbę plażową. Możesz wykorzystać ręcznik albo koszulkę!

Urlop bezpłatny. Brak uprawnień pracowniczych

Choć wielu z nas może się wydawać, że kilka dni bezpłatnego wolnego jest doskonałym sposobem na przedłużenie sobie urlopu, to może się rozczarować. Nieotrzymanie wynagrodzenia czasie wolnego, to tylko jedna z konsekwencji. Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym nie tylko nie otrzymuje wynagrodzenia za ten okres, ale także traci świadczenia ZUS. W tym czasie pracodawca wstrzymuje opłacanie składek ZUS. Dodatkowo czas urlopu bezpłatnego nie wlicza się do stażu pracy. W efekcie może to ograniczyć dostęp do świadczeń takich jak okresy wypowiedzenia, nagrody pracownicze bądź odprawy pieniężne.

Urlop bezpłatny a ubezpieczenie ZUS. Czy na urlopie bezpłatnym traci się ubezpieczenie zdrowotne?

Urlop bezpłatny jest jednoznaczny z utratą prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Skoro nie świadczymy pracy, nie otrzymujemy wynagrodzenia, a pracodawca nie odprowadza w tym czasie za nas składek ZUS, to tracimy tym samym prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. Warto jednak zaznaczyć, że taka sytuacja ma miejsce dopiero po upływie 30 dni od momentu rozpoczęcia bezpłatnego urlopu. 

Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja, w której pracodawca udziela nam urlopu bezpłatnego w celu podjęcia pracy w innym przedsiębiorstwie. Wówczas drugi pracodawca płaci za nas składki. W tej sytuacji zachowana zostaje także ciągłość pracy, więc ten okres wlicza się także do stażu pracy. 

Wniosek o urlop bezpłatny. Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego? 

Tak. W odpowiedzi na wniosek o urlop bezpłatny możemy otrzymać decyzję odmowną. Pracodawca nie musi jej w żaden sposób uzasadniać. Możemy się jednak od tej decyzji odwołać. 

Więcej o: