Ile wynosi najniższa krajowa netto? Ta kwota niektórych przeraża

Nie od dziś wiadomo - za najniższą krajową nie jest łatwo przeżyć. Rząd planuje jednak podwyższenie tej kwoty od przyszłego roku. Poznaj wysokość obecnej stawki minimalnej w przeliczeniu na brutto i netto.

Według danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku najniższą krajową otrzymywało aż 1,5 mln Polaków. Stanowili oni w przybliżeniu 13% zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Ile obecnie wynosi najniższa krajowa i jakiej podwyżki można się spodziewać w przyszłym roku?  Odpowiadamy.

Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku? [Q&A] Wybierz serwis

Ile wynosi najniższa krajowa netto? Ta kwota budzi poruszenie

Wysokość płacy minimalnej w Polsce to obecnie 2800 zł brutto, czyli więcej o 200 zł w stosunku do roku poprzedniego, kiedy najniższa pensja wynosiła 2600 zł brutto. Jeżeli o chodzi o wynagrodzenie netto, czyli płacę po odjęciu składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, to wynosi ono 2061,67 zł. Siła nabywcza pieniędzy w takiej kwocie nie jest duża, a szczególnie, kiedy ceny towarów i usług ulegają tendencji wzrostowej. 

Ile wynosi najniższa krajowa netto? Stawka godzinowa i prognoza przyszłej płacy minimalnej

Powyższe wyliczenia obowiązują przy umowie o pracę na pełen etat. Minimalna stawka godzinowa w 2021 roku wynosi 18,30 zł brutto. Zgodnie z projektem Rady Ministrów na 2022 rok, pensja minimalna ma równać się 3000 zł brutto, czyli netto - 2202,77 zł. Ta kwota może jeszcze ulec zmianie wskutek zmian wysokości kwoty wolnej od podatku, przeprowadzanych z racji Polskiego Ładu. 

Więcej o: