Emerytura bez podatku już wkrótce. Tyle pieniędzy dostaniesz w przyszłym roku [tabela]

Rząd planuje podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Na tej zmianie zyskają także emeryci. Część z nich zostanie zwolniona z opłacania podatku PIT. Dla kogo emerytura bez podatku? Na jaką podwyżkę świadczenia mogą liczyć seniorzy?

Więcej ciekawych treści na Gazeta.pl.

Jednym z najczęściej komentowanych rozwiązań w ramach Polskiego Ładu jest emerytura bez podatku. Będzie ona konsekwencją podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Kto skorzysta na zmianach? 

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Emerytury Dodatkowa emerytura po zmarłym mężu. Nowe świadczenie dla owdowiałych seniorów

Emerytura bez podatku. Kto otrzyma więcej pieniędzy? 

Na zwianie wysokości kwoty wolnej od podatku zyskają emeryci i renciści. Wszyscy ci, których miesięczny dochód nie przekracza 2500 zł brutto, otrzymają więcej pieniędzy. W kieszeni niektórych emerytów zostanie nawet 2000 zł rocznie. 

Emerytura bez podatku - tabela. Ile dostaną po zmianach emeryci? 

Ile zyskają emeryci? Przy kwocie 1000 zł brutto zysk wyniesie jedynie 35 zł, ale przy 1500 zł brutto zysk wzrośnie już do 95 zł. Tabela emerytur bez podatku wygląda następująco:

Tabela emerytur, źródło obliczeń: money.plTabela emerytur, źródło obliczeń: money.pl redakcja kobieta.gazeta.pl

To oznacza, że w budżecie emeryta, który otrzymuje świadczenie w wysokości 2500 zł brutto, zostanie rocznie około 2 200 zł - czyli mniej więcej równowartość jednej emerytury.

Nie wszyscy dostaną czternastą emeryturę. Jest decyzja Sejmu w tej sprawie Czternasta emerytura 2021 zagrożona? Takie konsekwencje może mieć protest ZUS

Emerytura bez podatku. Najbogatsi emeryci nie będą zadowoleni ze zmian

Warto jednak wspomnieć, że Polski Ład zakłada brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Co to oznacza dla emerytów i rencistów? Chociażby to, że ich zysk wcale nie będzie aż tak wysoki, jak ten zaprezentowany w tabeli. Seniorzy nie będą płacić podatku, ale nie będą też mogli odliczyć sobie składki zdrowotnej. Stracą więc na tym emeryci z wysoką emeryturą - ci, którzy pobierają świadczenie powyżej 5 tysięcy złotych brutto. Obecnie otrzymują 4 134 zł netto miesięcznie, a po reformie dostawaliby o 9 zł mniej. I im wyższa emerytura, tym większa różnica na niekorzyść seniorów.

Emerytura bez podatku. Od kiedy zostanie wprowadzona?

Rząd planuje wprowadzenie zmian od początku 2022 roku. Nowe przepisy mają zostać przyjęte jeszcze we wrześniu bieżącego roku. 

Więcej o: