Kiedy prezydent podpisze emerytury stażowe? Posłowie domagają się przyspieszenia prac

Emerytury stażowe - kiedy wejdą w życie? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Choć prezydent zapowiadał wprowadzenie emerytur stażowych w obu kampaniach, to dalej nie doczekaliśmy się spełnienia tej obietnicy wyborczej. Teraz posłowie domagają się przyspieszenia prac nad projektem.

Emerytura stażowa to marzenie wieku Polaków. Wiele osób czeka na możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat. I choć pomysł tego typu wcześniejszych emerytur pojawia się już od dawna, to rządzący dalej zwlekają z jego wprowadzeniem. 

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Emerytury stażowe - najnowsze wiadomości. Posłowie chcą przyspieszenia prac nad projektem

Zgodnie z założeniami projektu emerytur stażowych, na wcześniejszą emeryturą mogłyby przejść kobiety po przepracowaniu 35 lat oraz mężczyźni ze stażem pracy wynoszącym 40 lat. Drugim warunkiem jest natomiast zgromadzenie kapitału pozwalającego na wypłatę świadczenia w wysokości co najmniej równej minimalnej emeryturze

I choć Andrzej Duda obiecywał emerytury stażowe w obydwu kampaniach, to niewiele zrobił w tym temacie. Jakiś czas temu usłyszeliśmy jedynie, że prezydent planuje wprowadzenie emerytur stażowych do końca swojej kadencji (czyli do 2025 roku). 

Teraz inicjatywę przejęła "Solidarność", która złożyła swój projekt i zbiera pod nim podpisy. Do dyskusji włączyła się także Lewica, która przypomina, że podobny projekt złożyli w marcu ubiegłego roku: 

Niezwłocznie zwrócimy się o nadanie numeru druku, a także o jak najszybsze włączenie do porządku obrad propozycji Lewicy ws. emerytur stażowych - zapowiedziała posłanka Lewicy Katarzyna Kotula. 

Kiedy prezydent podpisze emerytury stażowe? Apel o jak najszybsze wprowadzenie emerytur stażowych 

Szybszego wprowadzenia emerytur stażowych chcą posłowie i związkowcy, którzy apelują w tej sprawie do prezydenta:

Apeluję do prezydenta, prezesa Kaczyńskiego i premiera o jak najszybsze wprowadzenie emerytur stażowych. Proszę nie przygotowywać nowych projektów, bo są już gotowe co najmniej cztery: OPZZ-u, "Solidarności", Lewicy i PSL-u - mówił w Sejmie wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin.

I choć bój o emerytury stażowe trwa, to dalej nikt nie ma pewności, czy którykolwiek z projektów wejdzie w życie. 11 lat temu OPZZ złożyła swój projekt, pod którym zebrano 800 tysięcy podpisów. Został on jednak odrzucony przez sejm. Nie wiadomo więc, czy tym razem uda się wprowadzić emerytury stażowe. 

Więcej o: