Dzień wolny za 15 sierpnia? Sprawdź, czy w tym roku przysługuje nam dodatkowe wolne

Czy za 15 sierpnia można odebrać dzień wolny? W tym roku Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Święto Wojska Polskiego wypadają w niedzielę. Czy w związku z tym przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy?

Niemal każda pracująca osoba sprawdza, które dni są wolne od pracy i czy w danym roku będzie możliwość odebrania dodatkowego dnia wolnego. Czy w tym roku za 15 sierpnia przysługuje nam dzień wolny od pracy? Odpowiadamy. 

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Dni ustawowo wolne od pracy 2021. Ile dni wolnych zostało w tym roku? 

Dni ustawowo wolne od pracy w Polsce w 2021 roku określa ustawa o dniach wolnych od pracy. W tym roku poza niedzielami zostało jeszcze pięć świąt, które są dniami wolnymi od pracy:

  • 15 sierpnia (niedziela) - Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego;
  • 1 listopada (poniedziałek) - Dzień Wszystkich Świętych;
  • 11 listopada (czwartek) - Narodowe Święto Niepodległości;
  • 25 grudnia (sobota) - Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt;
  • 26 grudnia (niedziela) - Boże Narodzenie, drugi dzień świąt.

Czy za święta, które wypadają w niedzielę, przysługuje nam dzień wolny od pracy? 

Święto w niedzielę a dzień wolny 2021. Czy za 15 sierpnia można odebrać dzień wolny?

15 sierpnia obchodzimy dwa święta: jedno kościelne - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - a drugie państwowe - Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W tym roku 15 sierpnia wypada w niedzielę i niestety nie jest to dobra wiadomość dla pracujących. Za święta wypadające w niedzielę nie przysługuje do odebrania dzień wolny. Regulują to przepisy Kodeksu Pracy. Zgodnie z art. 130 § 2 KP "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". 

Polskie Prawo pozwala jedynie na odbieranie dnia wolnego, jeśli święto wypada w sobotę, ponieważ w wielu firmach jest to normalny dzień pracy.

Więcej o: