Emerytura olimpijska w Polsce. Sportowcy walczą w Tokio nie tylko o medale. Ile wynosi?

W igrzyskach olimpijskich w Tokio bierze udział ponad dwustu Polaków. Każdy z nich walczy nie tylko o medal olimpijski, ale także o otrzymanie specjalnego świadczenia - emerytury olimpijskiej. Komu się ona należy? Ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce?

Emerytura olimpijska to świadczenie pieniężne dla medalistów igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich oraz igrzysk głuchych. Świadczenie zostało wprowadzone w 2000 roku i jest wypłacane reprezentantom naszego kraju, którzy zdobyli medal na imprezach sportowych wymienionych w ustawie. 

Zobacz wideo "Świątek, Kubot i Kurek bili nam brawo. Dla mnie to zaszczyt"

Emerytura olimpijska w Polsce. Komu przysługuje? 

Emeryturę olimpijską otrzymają sportowcy, którzy mają polskie obywatelstwo, ukończyli 40 lat, nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, nie byli skazani dyscyplinarnie za doping i zdobyli minimum jeden medal na igrzyskach olimpijskich, w zawodach "Przyjaźń 84", na igrzyskach paraolimpijskich lub w zawodach osób niepełnosprawnych, które odbywały się przed 1992 r., igrzyskach głuchych lub zawodach będących ich odpowiednikiem przed 2001 rokiem. 

Ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce? 

W 2021 roku emerytura olimpijska wynosi 2844,74 zł netto miesięcznie i jest taka sama dla każdego świadczeniobiorcy. Liczba zdobytych medali nie ma wpływu na wysokość świadczenia. Od świadczenia dla sportowców nie są pobierane składki na ubezpieczenia, a od 2016 roku emerytura olimpijska jest zwolniona z podatku dochodowego. Wypłacana jest medalistom od 40 roku życia, dożywotnio. 

Emerytura za medal olimpijski. Otrzymają ją tylko ci, którzy złożą wniosek

Emeryturę za medal olimpijski otrzymają tylko ci sportowcy, którzy o nią wystąpią do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Z danych ministerstwa wynika, że obecnie emeryturę olimpijską pobierają w sumie 593 osoby, w tym 265 olimpijczyków, 268 paraolimpijczyków oraz 60 uczestników zawodów "Przyjaźń 84".

Więcej o: