Emerytura olimpijska w Polsce. Sportowcy walczą w Tokio nie tylko o medale. Ile wynosi?

W igrzyskach olimpijskich w Tokio bierze udział ponad dwustu Polaków. Każdy z nich walczy nie tylko o medal olimpijski, ale także o otrzymanie specjalnego świadczenia - emerytury olimpijskiej. Komu się ona należy? Ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce?

Emerytura olimpijska to świadczenie pieniężne dla medalistów igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich oraz igrzysk głuchych. Świadczenie zostało wprowadzone w 2000 roku i jest wypłacane reprezentantom naszego kraju, którzy zdobyli medal na imprezach sportowych wymienionych w ustawie. 

Zobacz wideo "Świątek, Kubot i Kurek bili nam brawo. Dla mnie to zaszczyt"

Halina Konopacka Poetka zdobyła pierwsze olimpijskie złoto dla Polski. W wielu domach obok portretu Piłsudskiego wisiało jej zdjęcie

Emerytura olimpijska w Polsce. Komu przysługuje? 

Emeryturę olimpijską otrzymają sportowcy, którzy mają polskie obywatelstwo, ukończyli 40 lat, nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, nie byli skazani dyscyplinarnie za doping i zdobyli minimum jeden medal na igrzyskach olimpijskich, w zawodach "Przyjaźń 84", na igrzyskach paraolimpijskich lub w zawodach osób niepełnosprawnych, które odbywały się przed 1992 r., igrzyskach głuchych lub zawodach będących ich odpowiednikiem przed 2001 rokiem. 

Ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce? 

W 2021 roku emerytura olimpijska wynosi 2844,74 zł netto miesięcznie i jest taka sama dla każdego świadczeniobiorcy. Liczba zdobytych medali nie ma wpływu na wysokość świadczenia. Od świadczenia dla sportowców nie są pobierane składki na ubezpieczenia, a od 2016 roku emerytura olimpijska jest zwolniona z podatku dochodowego. Wypłacana jest medalistom od 40 roku życia, dożywotnio. 

Margaret na Instagramie Margaret trenuje jogę na tarasie. Fani zachwyceni jej naturalnym lookiem bez makijażu

Emerytura za medal olimpijski. Otrzymają ją tylko ci, którzy złożą wniosek

Emeryturę za medal olimpijski otrzymają tylko ci sportowcy, którzy o nią wystąpią do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Z danych ministerstwa wynika, że obecnie emeryturę olimpijską pobierają w sumie 593 osoby, w tym 265 olimpijczyków, 268 paraolimpijczyków oraz 60 uczestników zawodów "Przyjaźń 84".

Więcej o: