Wypowiedzenie umowy o pracę to oświadczenie woli jednej ze stron, które ma na celu zakończenie stosunku o pracę. Takie oświadczenie nie wymaga zgody dwóch stron. Umowę o pracę może wypowiedzieć zarówno pracownik, jak i pracodawca.
Złożenie wypowiedzenia skutkuje rozwiązaniem umowy. Zazwyczaj ulega ona rozwiązaniu wraz z upływem tzw. okresu wypowiedzenia. Okres ten jest ustalony w Kodeksie pracy i zależy od rodzaju umowy. Według art. 30 § 3 Kodeksu pracy wypowiedzenie umowy powinno nastąpić w formie pisemnej.
Każda ze stron umowy o pracę zawartej na okres próbny, określony lub nieokreślony może rozwiązać ją za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia zależy od kilku czynników:
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki, ustala się okres wypowiedzenia. Może on trwać od trzech dni do trzech miesięcy w zależności od rodzaju umowy.
Okres wypowiedzenia osób zatrudnionych na umowę na okres próbny trwa od trzech dni do 2 tygodni. Czas ten zależy od czasu trwania umowy:
Osoby zatrudnione na czas określony i nieokreślony:
Jeśli mamy do czynienia z wypowiedzeniem liczonym w dniach, za pierwszy dzień wypowiedzenia uznaje się dzień roboczy, który następuje po dniu doręczenia wypowiedzenia. Natomiast okres wypowiedzenia liczony w tygodniach rozpoczyna się w pierwszą niedzielę występującą po dniu złożenia wypowiedzenia.
Momentem rozpoczęcia okresu wypowiedzenia w przypadku wypowiedzenia liczonego w miesiącach jest pierwszy dzień kalendarzowy następujący po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia kończy się zatem z ostatnim dniem miesiąca.