Urlop dla taty jest coraz chętniej wykorzystywany przez mężczyzn. Można podzielić go na części i skorzystać z niego wybranym przez siebie terminie. Kto płaci za ten rodzaj wolnego i jak złożyć wniosek?
Taki urlop trwa do dwóch tygodni. Można skorzystać z wolnego od pracy do momentu, aż dziecko skończy dwa lata. Możliwe jest także wzięcie urlopu ojcowskiego w sytuacji, kiedy nie minęły dwa lata od daty zatwierdzenia decyzji orzekającej przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez nie siedmiu lat. Jeżeli u potomka odroczono obowiązek chodzenia do szkoły to można skorzystać z wolnego do 10. roku życia. Na urlop ojcowski może udać się ojciec biologiczny, adopcyjny oraz mężczyzna, który nie zawarł formalnego związku z matką dziecka. Podstawą jest umowa o pracę bądź prowadzenie działalności gospodarczej. Ojciec musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Za wolne przysługuje pełne wynagrodzenie - 100% podstawy wymiaru. Kto je wypłaca? ZUS, ponieważ finansowane jest z funduszu chorobowego.
Wniosek o ten rodzaj wolnego wymaga formy pisemnej. Powinien zawierać: miejscowość, datę, dane pracownika i pracodawcy, dane dziecka, prośbę o wolne, wymiar urlopu oraz datę początku i zakończenia. Przygotowany dokument należy przedstawić pracodawcy co najmniej siedem dni przed planowanym rozpoczęciem wolnego. Przedsiębiorca z kolei składa wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.