Urlop ojcowski - kto płaci? O tych kwestiach trzeba pamiętać

Ten rodzaj wolnego jest wykorzystywany przez panów, którzy zostali ojcami. Urlop ojcowski przysługuje bowiem mężczyznom zatrudnionym na etacie lub tym, którzy są przedsiębiorcami. Poznaj warunki tego rodzaju wolnego.

Urlop dla taty jest coraz chętniej wykorzystywany przez mężczyzn. Można podzielić go na części i skorzystać z niego wybranym przez siebie terminie. Kto płaci za ten rodzaj wolnego i jak złożyć wniosek?

Zobacz wideo Anna Wendzikowska w drodze urlop spotkała fana Milika

Urlop ojcowski - kto płaci? Poznaj warunki tego rodzaju wolnego

Taki urlop trwa do dwóch tygodni. Można skorzystać z wolnego od pracy do momentu, aż dziecko skończy dwa lata. Możliwe jest także wzięcie urlopu ojcowskiego w sytuacji, kiedy nie minęły dwa lata od daty zatwierdzenia decyzji orzekającej przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez nie siedmiu lat. Jeżeli u potomka odroczono obowiązek chodzenia do szkoły to można skorzystać z wolnego do 10. roku życia. Na urlop ojcowski może udać się ojciec biologiczny, adopcyjny oraz mężczyzna, który nie zawarł formalnego związku z matką dziecka. Podstawą jest umowa o pracę bądź prowadzenie działalności gospodarczej. Ojciec musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Za wolne przysługuje pełne wynagrodzenie - 100% podstawy wymiaru. Kto je wypłaca? ZUS, ponieważ finansowane jest z funduszu chorobowego.

Urlop ojcowski - wniosek. Gdzie go złożyć?

Wniosek o ten rodzaj wolnego wymaga formy pisemnej. Powinien zawierać: miejscowość, datę, dane pracownika i pracodawcy, dane dziecka, prośbę o wolne, wymiar urlopu oraz datę początku i zakończenia. Przygotowany dokument należy przedstawić pracodawcy co najmniej siedem dni przed planowanym rozpoczęciem wolnego. Przedsiębiorca z kolei składa wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 

Więcej o: