Zasiłek przedemerytalny ma być formą wsparcia dla wszystkich seniorów, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego, ale z przyczyn wyższych są zmuszone skorzystać ze środków emerytalnych. Jest to zabezpieczenie finansowe w sytuacji, gdy osoby te nie są w stanie podjąć zatrudnienia. Kto może starać się o zasiłek i jakie warunki mogą okazać się niezbędne?
Utrata zatrudnienia nie jest jedynym warunkiem dla otrzymania zasiłku emerytalnego. Zanim dostaniemy możliwość złożenia wniosku, musimy najpierw zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Następnie należy spełnić szczególne warunki wymagane przy uzyskaniu zasiłku. Jakie?
Na szczególne warunki składają się także kwestie indywidualne, tj. wiek w przypadku kobiet powinien wynosić 56 lat, a w przypadku mężczyzn 61 lat. Ich okres pracy powinien wynosić 20 lat u płci żeńskiej i 25 lat u płci męskiej w zakładzie, w którym przepracowano co najmniej 6 miesięcy, a zakończenie współpracy nie było spowodowane jej upadkiem. W staż wliczają się lata składkowe i nieskładkowe.
W okresie od 1 marca 2021 do 28 lutego 2022 zasiłek przedemerytalny wynosi 1262,34 złote. Świadczenie podlega waloryzacji, jeśli poinformujemy organ rentowy o pobieraniu zasiłku oraz jego wysokości. To w kwestii świadczeniobiorcy i pracodawcy pozostaje przekazanie wiadomości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat zawarcia umowy, na mocy której jesteśmy objęci ubezpieczeniem społecznym.