Narodowy Spis Powszechny 2021. Rozmowa telefoniczna z rachmistrzem jest obowiązkowa

Trwa spis ludności 2021. Do kiedy trzeba się spisać? Czasu jest coraz mniej. W tym roku główną formą zbierania danych jest formularz w aplikacji internetowej, ale możesz też spodziewać się telefonu od rachmistrza albo jego wizyty w twoim domu.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 to obowiązek każdego obywatela. Badanie ma na celu zebranie informacji o stanie i strukturze ludności. Przeprowadzane jest raz na 10 lat. 

Zobacz wideo "Fuj", "To smutne". Pokazaliśmy efekt sprzątania plaży

Wyprawka 300 plus 2021 Do kiedy należy złożyć wniosek o 300 plus, aby otrzymać pieniądze we wrześniu?

Spis ludności 2021. Do kiedy należy się spisać? 

Możliwość spisania się mamy do 30 września 2021 roku. Tak zwanego samospisu można dokonać za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Wystarczy tam odpowiedzieć na przygotowane przez GUS pytania. 

W przypadku osób, które z różnych powodów nie będą mogły wziąć udziału w samospisie internetowym, dane zostaną inną metodą: 

  • wywiad telefoniczny wspierany programem komputerowym,
  • wywiad bezpośredni prowadzony przez rachmistrza spisowego i rejestrowany na elektronicznym urządzeniu przenośnym.

Narodowy Spis Powszechny. Do kiedy przez internet? 

Jak już zostało wspomniane wcześniej, trzeba się spisać do końca września. Warto jednak wiedzieć, że rachmistrzowie już dzwonią do tych, którzy do tej pory nie wzięli udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Warto wiedzieć, że odebranie telefonu od rachmistrza obliguje cię do udzielenia odpowiedzi na pytania spisowe. Z chwilą, gdy rachmistrz nawiąże z tobą kontakt, kończy się czas na samodzielne spisanie się przez internet. Pamiętaj, że za odmowę udziału w spisie grozi kara. 

Spis ludności. Kara za odmowę udziału lub podanie fałszywych informacji

Za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych. Kara czeka także tych, którzy przekażą dane niezgodne ze stanem faktycznym. Za podanie fałszywych informacji grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch. 

Zdjęcie ilustracyjne: najniższa krajowa Minimalne wynagrodzenie 2022. Ile wyniesie? Podwyżka nie będzie duża

Spis powszechny - loteria. Kto wygrał nagrody? 

Wszyscy ci, którzy spisali się do 7 lipca, mogli wziąć udział w loterii spisu powszechnego. Listę zwycięzców znajdziesz w artykule: Finał loterii spisu powszechnego już zakończony. Poznaj zwycięzców

Więcej o: