Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 to obowiązek każdego obywatela. Badanie ma na celu zebranie informacji o stanie i strukturze ludności. Przeprowadzane jest raz na 10 lat.
Możliwość spisania się mamy do 30 września 2021 roku. Tak zwanego samospisu można dokonać za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Wystarczy tam odpowiedzieć na przygotowane przez GUS pytania.
W przypadku osób, które z różnych powodów nie będą mogły wziąć udziału w samospisie internetowym, dane zostaną inną metodą:
Jak już zostało wspomniane wcześniej, trzeba się spisać do końca września. Warto jednak wiedzieć, że rachmistrzowie już dzwonią do tych, którzy do tej pory nie wzięli udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Warto wiedzieć, że odebranie telefonu od rachmistrza obliguje cię do udzielenia odpowiedzi na pytania spisowe. Z chwilą, gdy rachmistrz nawiąże z tobą kontakt, kończy się czas na samodzielne spisanie się przez internet. Pamiętaj, że za odmowę udziału w spisie grozi kara.
Za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych. Kara czeka także tych, którzy przekażą dane niezgodne ze stanem faktycznym. Za podanie fałszywych informacji grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch.
Wszyscy ci, którzy spisali się do 7 lipca, mogli wziąć udział w loterii spisu powszechnego. Listę zwycięzców znajdziesz w artykule: Finał loterii spisu powszechnego już zakończony. Poznaj zwycięzców