Świadczenie 1000 plus nie tylko dla małżeństw. PiS zmienia decyzję

Świadczenie 1000 plus to szansa na poprawę sytuacji materialnej wielu rodzin. 12 tysięcy na drugie i kolejne dziecko już w przyszłym roku ma trafić do kieszeni Polaków. Ostatnio głośno było o tym, że tylko małżeństwa będą mogły zdecydować, czy wypłatę świadczenia w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego podzielić na rok, czy na dwa lata. PiS jednak zmienił decyzję.

Rządzący wciąż zastanawiają się, jak zwiększyć dzietność w Polsce. Od przyszłego roku zostanie wprowadzony kolejny program, który ma poprawić sytuację demograficzną w kraju. 1000 plus, czyli 12 000 zł wypłacane na drugie i następne dzieci, to nowy pomysł PiS na skłonienie Polaków do powiększania rodzin.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Kto otrzyma świadczenie 1000 plus? 

Rodzice, którzy dochowają się drugiego i kolejnego dziecka, otrzymają tzw. 1000 plus. 12 tysięcy na dziecko będzie wypłacane przez rok lub dwa lata. To rodzice zdecydują, czy chcą otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie przez rok. Pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwać na każde drugie lub kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. 

Świadczenie 1000 plus nie tylko dla małżeństw. PiS zmienia decyzję 

W ostatnich dniach głośno było o tym, że tylko małżeństwa będą mogły decydować o formie wypłaty świadczenia. Pary, które nie zdecydowały się na sformalizowanie związku oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci, miałyby otrzymywać 12 tys. zł tylko i wyłącznie po 500 zł przez 2 lata. 

PiS wycofał się jednak z tego pomysłu. Ministra Marlena Maląg zapowiedziała, że wszyscy rodzice - nie tylko ci w związkach małżeńskich - będą mieli możliwość decydowania o formie wypłaty świadczenia. 

Wsłuchujemy się w głosy rodziców, dlatego oni sami zdecydują, czy z rodzinnego kapitału opiekuńczego skorzystają przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie, czy wsparcie otrzymywać będą przez dwa lata – po 500 zł miesięcznie. Wszyscy rodzice będą mieli taki wybór - zapowiedziała Marlena Maląg
Więcej o: