500 plus dla seniora - pomoc tylko dla najbiedniejszych? Emeryci są oburzeni

Nie tylko rodziny z dziećmi, ale i emeryci oraz renciści mogą ubiegać się o świadczenie 500 plus. Wniosek o ten rodzaj pomocy można złożyć stacjonarnie lub online. Jakie warunki w przypadku seniora trzeba spełnić, aby otrzymać dodatkową gotówkę?

Najstarsza część społeczeństwa może liczyć na wsparcie takie jak 14. emerytura czy bon turystyczny, który będzie ważny od września. Kolejnym źródłem dodatkowych funduszy jest program 500 plus. Nie wszyscy seniorzy mogą jednak liczyć na ten rodzaj wsparcia. Komu przysługuje?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

500 plus dla seniora - poznaj warunki

Dodatkowe pieniądze z racji tego programu są przyznawane emerytom i rencistom w zależności od ich stanu zdrowia oraz wysokości dochodu. Środki trafiają do osób po 75. roku życia i pobierają zasiłek pielęgnacyjny oraz do tych seniorów, którzy są niezdolni do samodzielnego funkcjonowania. Miesięczny dochód nie może przekraczać 1727,08 zł brutto - do tej kwoty nie wlicza się renta rodzinna oraz zasiłek pielęgnacyjny. Osoby pobierające świadczenie równe bądź wyższe nie mogą liczyć na dodatkową gotówkę. Na pełną kwotę świadczenia mogą liczyć osoby z najniższym dochodem, czyli otrzymujące 1227,08 zł brutto lub mniej. Pozostałe osoby mieszczące się w limicie mogą liczyć na wsparcie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Ten warunek budzi największe oburzenie wśród seniorów.

500 plus dla seniora - potrzebne dokumenty

Przy składaniu wniosku w ZUS należy pamiętać o dokumentach takich jak:

  • orzeczenie dotyczące niezdolności do samodzielnej egzystencji.

W przypadku seniorów po 75. roku życia, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny:

  • dokumentacja medyczna,
  • dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (powinno być wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).
Więcej o: