Składka zdrowotna 2022 - ile będzie wynosiła? Sprawdź najnowsze informacje

Przed nami zmiany w wysokości składki zdrowotnej. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. Jaka jest wysokość składki obecnie? Co się zmieni? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.

Polski Ład zamierza wprowadzić wiele zmian. Podniesie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł (z czego pracownicy są bardzo zadowoleni) czy wzrost progu podatkowe to niejedyne nowości. Czeka nas modyfikacja dotycząca składki zdrowotnej w przyszłym roku. Czego możemy się spodziewać? Jakie zmiany przewiduje Polski Ład? Poniżej najnowsze informacje dotyczące składki zdrowotnej.

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Składka zdrowotna do odliczenia 2021 - jak sytuacja wygląda obecnie?

Wysokość składki zdrowotnej wylicza się w każdym roku. Na jakiej podstawie? W tym celu należy wykonać określone wyliczenia dla przedsiębiorców i osób, które z nimi współpracują. Główny Urząd Statystyczny ogłasza wartość przeciętnego wynagrodzenia przypadające za miesiąc pracy, które za czwarty kwartał poprzedniego roku odnotowano w przedsiębiorstwach. Brana pod uwagę podstawa musi wynosić co najmniej 75% przeciętnego wynagrodzenia. Składka zdrowotna równa się 9% tej podstawy. Płaci się ją za każdy miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej. W tym roku podstawa wyliczenia wynosi 4242,38 zł. W związku z tym należy uiścić składkę równą 381,81 zł.

Składka zdrowotna 2022 - sprawdź jej wysokość

W ramach Polskiego Ładu planowane jest zniesienie odliczenia części składki zdrowotnej od podatku. Ma ona wynosić 9% od średniego wynagrodzenia. Tego rodzaju składki nie będzie na ryczałcie, zaś dla podatników, którzy rozliczają się ryczałtem pochodzącym z przychodów ewidencjonowanych, składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie równała się 1/3 kwoty podatku. 

Więcej o: