Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne, które mogą otrzymać kobiety po urodzeniu dziecka lub adopcji. Przysługuje on osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub dobrowolnie. Czy po ustaniu zatrudnienia dalej przysługuje zasiłek macierzyński?
Urlop macierzyński to okres po porodzie, podczas którego świeżo upieczona mama może zająć się noworodkiem i nie świadczy wtedy pracy na rzecz pracodawcy. Natomiast zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne, które kobieta otrzymuje w czasie urlopu macierzyńskiego.
Jeśli kobieta była zatrudniona na czas określony i stosunek o pracę wygasł w czasie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, to nie przysługuje jej urlop macierzyński. Staje się osobą bezrobotną i może zarejestrować się w urzędzie pracy. Co w takiej sytuacji z zasiłkiem macierzyńskim?
Jeżeli umowa o pracę została rozwiązana w dniu porodu, to kobiecie przysługuje zasiłek macierzyński. Będzie on wypłacany przez ZUS przez cały okres odpowiadający długości trwania urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, czyli 52 tygodnie. Aby otrzymać zasiłek macierzyński, należy złożyć następujące dokumenty: