Po urodzeniu lub adopcji dziecka matka lub ojciec może ubiegać się o zasiłek macierzyński. Świadczenie wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i przysługuje rodzicowi na urlopie macierzyńskim. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze?
Zasiłek macierzyński przysługuje matkom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub dobrowolnie. Kobietom, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne, także otrzymają świadczenie. W przypadku gdy rozwiązanie stosunku o pracę nastąpiło po porodzie, kobieta przebywa na urlopie macierzyńskim, a z tego tytułu nie może zarejestrować się w urzędzie pracy, również będzie otrzymywała świadczenie.
Zasiłek macierzyński przysługuje przez czas trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego - najczęściej łącznie 52 tygodnie. Co do zasady urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Wyjątkiem jest urodzenie więcej dzieci w trakcie jednego porodu:
Następny urlop wykorzystywany zazwyczaj bezpośrednio po urlopie macierzyńskim - urlop rodzicielski - trwa 32 tygodnie. W przypadku ciąży mnogiej i urodzenia więcej niż jednego dziecka będą to 34 tygodnie.
Jeśli mama zdecyduje, że chce wykorzystywać oba (urlop macierzyński i rodzicielski to w sumie 52 tygodnie), wtedy przez cały ten okres będzie dostawać 80 procent swojego średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy pracy. To wszystko pod warunkiem, że przed upływem 21 dni od porodu złoży stosowny wniosek u pracodawcy. Jeśli nie zrobi tego we wskazanym terminie, automatycznie otrzyma 100 procent swojego średniego wynagrodzenia przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz przez 6 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z kolei przez następne tygodnie będzie już dostawać tylko 60 procent średniego wynagrodzenia.
Co w przypadku, gdy mama miała podpisaną umowę na czas nieokreślony i po urodzeniu dziecka nastąpiło rozwiązanie stosunku o pracę? W takiej sytuacji zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez cały okres odpowiadający długości trwania urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy zasiłek macierzyński przysługuje po ustaniu zatrudnienia? Nie każda matka otrzyma pieniądze