Wysokość zasiłku dla bezrobotnych - ile wynosi? Pomoc nie dla każdego

Zasiłek bezrobotny to forma pomocy finansowej dla osób, które nie są nigdzie zatrudnione. W celu otrzymania świadczenia, bezrobotny musi spełnić określone warunki. Na jakich zasadach udzielany jest zasiłek dla bezrobotnych?

Osoby, które straciły pracę i są zarejestrowane w urzędzie pracy mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. Wysokość tego rodzaju wsparcia jest ustalana raz w roku, dokładniej w czerwcu. Sprawdź warunki otrzymania tego świadczenia. Ile ono wynosi?

Zobacz wideo Doda: Praca zaczęła mnie dusić. Dlaczego wróciła na scenę?

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych 2021? Poznaj najpierw warunki

Ten rodzaj pomocy finansowej przysługuje osobie, która jest bezrobotna, zarejestrowała się w powiatowym urzędzie pracy i jednocześnie:

  • nie ma dla niej odpowiedniego stanowiska pracy, stażu oraz przygotowania zawodowego,
  • ma za sobą staż pracy, który wynosi minimum rok,
  • otrzymywała podczas poprzedniej pracy minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzano wymagane składki.

Osoby odbywające praktyki lub takie, które otrzymały odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę nie mogą liczyć na ten rodzaj wsparcia finansowego. To samo dotyczy również jednostek nie korzystających z oferowanych przez urząd pracy szkoleń.

Pieniądze, ZUSKomu przysługuje renta socjalna 2021? Warunki są bardzo restrykcyjne

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych 2021? Dowiedz się, od czego zależy jego wysokość

Kwota zasiłku jest uzależniona od stażu pracy. Do tego okresu zaliczamy:

  • urlop wychowawczy,
  • pobieranie renty z racji niezdolności do pracy,
  • odbywanie zasadniczej służby wojskowej.

Na zasiłek obniżony, czyli w wysokości 80 procent podstawowego zasiłku otrzymają osoby ze stażem mniejszym niż 5 lat. Zasiłek podstawowy z kolei przysługuje bezrobotnym, którzy przepracowali od 5 do 20 lat. Na podwyższone świadczenie wynoszące 120 procent podstawowego zasiłku mogą liczyć osoby ze stażem wynoszącym więcej niż 20 lat.

Loteria szczepionkowa. Wyniki losowania miesięcznego i tygodniowego już są! Gdzie je sprawdzić? (zdjęcie ilustracyjne)IKP loteria rejestracja - jak wziąć udział? Oto zwycięzcy ostatniego losowania

Więcej o: