Wysokość zasiłku dla bezrobotnych - ile wynosi? Pomoc nie dla każdego

Zasiłek bezrobotny to forma pomocy finansowej dla osób, które nie są nigdzie zatrudnione. W celu otrzymania świadczenia, bezrobotny musi spełnić określone warunki. Na jakich zasadach udzielany jest zasiłek dla bezrobotnych?

Osoby, które straciły pracę i są zarejestrowane w urzędzie pracy mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. Wysokość tego rodzaju wsparcia jest ustalana raz w roku, dokładniej w czerwcu. Sprawdź warunki otrzymania tego świadczenia. Ile ono wynosi?

Zobacz wideo Doda: Praca zaczęła mnie dusić. Dlaczego wróciła na scenę?

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych 2021? Poznaj najpierw warunki

Ten rodzaj pomocy finansowej przysługuje osobie, która jest bezrobotna, zarejestrowała się w powiatowym urzędzie pracy i jednocześnie:

  • nie ma dla niej odpowiedniego stanowiska pracy, stażu oraz przygotowania zawodowego,
  • ma za sobą staż pracy, który wynosi minimum rok,
  • otrzymywała podczas poprzedniej pracy minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzano wymagane składki.

Osoby odbywające praktyki lub takie, które otrzymały odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę nie mogą liczyć na ten rodzaj wsparcia finansowego. To samo dotyczy również jednostek nie korzystających z oferowanych przez urząd pracy szkoleń.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych 2021? Dowiedz się, od czego zależy jego wysokość

Kwota zasiłku jest uzależniona od stażu pracy. Do tego okresu zaliczamy:

  • urlop wychowawczy,
  • pobieranie renty z racji niezdolności do pracy,
  • odbywanie zasadniczej służby wojskowej.

Na zasiłek obniżony, czyli w wysokości 80 procent podstawowego zasiłku otrzymają osoby ze stażem mniejszym niż 5 lat. Zasiłek podstawowy z kolei przysługuje bezrobotnym, którzy przepracowali od 5 do 20 lat. Na podwyższone świadczenie wynoszące 120 procent podstawowego zasiłku mogą liczyć osoby ze stażem wynoszącym więcej niż 20 lat.

Więcej o: