Chcesz skorzystać z urlopu na żądanie? Poznaj zasady, z którymi należy się liczyć korzystając z tego rodzaju wolnego. Pracodawca może odmówić Ci urlopu przy pewnych okolicznościach. Ile trwa urlop na żądanie?
Niefortunne zdarzenia i pilne potrzeby to najczęstsze przyczyny podejmowania decyzji o branie tego rodzaju wolnego. O długości urlopu na żądanie informuje nas przepis: art. 167(2) pochodzący z Kodeksu pracy:
Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
Pracodawca może odmówić tego rodzaju wolnego w sytuacji, kiedy nie ma nikogo kompetentnego na zwalniane stanowisko, co znacząco wpływa na pracę całej organizacji. Według Kodeksu pracy pracownik musi dbać o dobro zakładu, w którym pracuje. W związku z tym warto przemyśleć tę decyzję i zastanowić się jaka sytuacja panuje w danej firmie oraz jakie mamy relacje z pracodawcą.
Ten rodzaj wolnego wygląda podobnie jak urlop wypoczynkowy, dlatego też za te maksymalnie 4 dni wolnego przysługuje pracownikowi 100% wynagrodzenia. Wniosek o urlop na żądanie należy złożyć maksymalnie w dniu rozpoczęcia wolnego, najlepiej rano, aby pracodawca miał czas na jego rozpatrzenie. Można wnioskować o udzielenie urlopu w wymiarze częściowym lub całościowym, gdyż cztery dni tego rodzaju wolnego przysługują na cały rok kalendarzowy.