Czy urlop na żądanie jest płatny i jakie są zasady jego przyznawania? Pracodawca może go odmówić

Urlop na żądanie - ile dni wynosi? Ten rodzaj wolnego jest brany przez pracowników w szczególnych sytuacjach. Pracodawca może nie wyrazić zgody na taki urlop, jeśli na przykład występują braki w danej organizacji. Poniżej odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Chcesz skorzystać z urlopu na żądanie? Poznaj zasady, z którymi należy się liczyć korzystając z tego rodzaju wolnego. Pracodawca może odmówić Ci urlopu przy pewnych okolicznościach. Ile trwa urlop na żądanie?

Zobacz wideo Lewandowscy i Szczęśni spędzają razem urlop na Mykonos

Urlop na żądanie - ile dni wynosi?

Niefortunne zdarzenia i pilne potrzeby to najczęstsze przyczyny podejmowania decyzji o branie tego rodzaju wolnego. O długości urlopu na żądanie informuje nas przepis: art. 167(2) pochodzący z Kodeksu pracy:

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Pracodawca może odmówić tego rodzaju wolnego w sytuacji, kiedy nie ma nikogo kompetentnego na zwalniane stanowisko, co znacząco wpływa na pracę całej organizacji. Według Kodeksu pracy pracownik musi dbać o dobro zakładu, w którym pracuje. W związku z tym warto przemyśleć tę decyzję i zastanowić się jaka sytuacja panuje w danej firmie oraz jakie mamy relacje z pracodawcą.

Bon turystycznyJak płacić bonem turystycznym? Oto instrukcja krok po kroku

Czy urlop na żądanie jest płatny? Kiedy złożyć wniosek?

Ten rodzaj wolnego wygląda podobnie jak urlop wypoczynkowy, dlatego też za te maksymalnie 4 dni wolnego przysługuje pracownikowi 100% wynagrodzenia. Wniosek o urlop na żądanie należy złożyć maksymalnie w dniu rozpoczęcia wolnego, najlepiej rano, aby pracodawca miał czas na jego rozpatrzenie. Można wnioskować o udzielenie urlopu w wymiarze częściowym lub całościowym, gdyż cztery dni tego rodzaju wolnego przysługują na cały rok kalendarzowy.

EmeryturaKiedy wypłata 14. emerytury? Seniorzy muszą jeszcze trochę poczekać

Więcej o: