Jak płacić bonem turystycznym? Sprawdź przed wyjazdem jak skorzystać, aby nie stracić pieniędzy

Wiele ośrodków w Polsce honoruje płatność bonem turystycznym. Wystarczy wcześniej poinformować, że chcesz zapłacić w ten sposób. Jak płacić bonem turystycznym? Poznaj instrukcję krok po kroku.

Od zeszłego roku na każde dziecko przysługuje bon turystyczny. Ten rodzaj wsparcia dla rodzin ma częściowo sfinansować wakacyjne wyjazdy i wesprzeć polską branżę turystyczną. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Jak aktywować bon turystyczny? 

Nie musisz składać wniosku, aby otrzymać bon turystyczny. Jedyne co należy zrobić, to aktywować go na stronie PUE ZUS. Po zalogowaniu się do swojego konta kliknij zakładkę "Ogólny" i przejdź do zakładki "Polski Bon Turystyczny" → "Mój bon". Uzupełnij dane: podaj adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Bon turystyczny zostanie wysłany w formie 16-cyfrowego kodu na podany przez ciebie numer telefonu lub adres e-mail. 

Pamiętaj, żeby podać nr telefonu, z którego korzystasz na co dzień. Na ten numer telefonu będą przychodziły kody do autoryzacji płatności.

Jak płacić bonem turystycznym? Instrukcja krok po kroku

Zanim wyruszysz na wakacyjny wyjazd, upewnij się, czy dane miejsce honoruje płatność bonem turystycznym. Lista wszystkich obiektów, które honorują płatność bonem turystycznym, dostępna jest na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

  1. Do płatności bonem przygotuj swój kod obsługi płatności - czyli 16-cyfrowy kod, który otrzymałeś mailem. Możesz też go sprawdzić na swoim koncie PUE ZUS w zakładce "Polski Bon Turystyczny" → "Mój bon". 
  2. Warto również wcześniej sprawdzić saldo bonu. Znajduje się ono także w zakładce "Mój bon". 
  3. Aby zapłacić bonem turystycznym za nocleg lub inne atrakcje należy wcześniej poinformować o tym osobę przyjmującą płatność. Ustal z nią, jaką kwotę chcesz zapłacić bonem turystycznym. Następnie podaj otrzymany wcześniej 16-cyfrowy kod.
  4. Na twój telefon przyjdzie wiadomość SMS z kodem potwierdzającym płatność (dlatego ważne jest, aby podać numer telefonu, z którego korzystasz na co dzień). Wystarczy potwierdzić płatność otrzymanym kodem i gotowe.
  5. Jeśli płatność przewyższa wartość bonu turystycznego, zawsze można dopłacić w inny sposób - gotówką, kartą czy przelewem.
Więcej o: