Umowa zlecenie to forma zatrudnienia często wybierana przez wielu pracodawców. Ma ona dla nich wiele korzyści, chociażby brak konieczności udzielenia wolnego czy przeprowadzenia szkolenia BHP. Czy ten rodzaj umowy jest korzystny dla pracownika? Jak się okazuje - niekoniecznie.
Umowa zlecenie to inaczej umowa cywilnoprawna, która nie jest regulowana przez Kodeks pracy. W związku z tym okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę nie wlicza się do stażu pracy, który jak wiadomo jest jednym z czynników pozwalających na skorzystanie z emerytury. Odpowiednia długość stażu uprawnia także do dłuższego urlopu oraz do otrzymania urlopu wychowawczego. Brak wpływu umowy zlecenie na staż pracy nie od dziś spotyka się z oburzeniem wśród obywateli. Na naszym serwisie można znaleźć takie komentarze:
Tragedia dla wielu ludzi
Szkoda tylko ludzi, którzy tracą młodość, a często i całe życie, pracując na złodziei za głodowe stawki, bez szans na emeryturę w przyszłości.
Dlatego wyjeżdżamy za granicę, gdzie w większości krajów wystarczy przepracować 5 lat i uzyskać podstawową emeryturę, oczywiście po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Z racji umowy zlecenie odprowadzane są obowiązkowe składki zdrowotne i w związku z tym przy ustalaniu wysokości świadczenia emerytalnego brany jest pod uwagę cały okres opłacania składek. W celu uzyskania prawa do emerytury jednak, należy spędzić w pracy minimum 20 lat u kobiet oraz minimum 25 lat w przypadku mężczyzn. Z tego względu umowy zlecenie mają coraz większą liczbę przeciwników.