Dodatkowe 200 zł do emerytury. Kto otrzyma większe pieniądze od rządu?

Rząd szykuje kolejny dodatek dla emerytów. Projekt ustawy już jest gotowy. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Do kogo trafią środki?

Po 500 plus dla seniorów, 14. emeryturze i bonie turystycznym przyszła pora na dodatkowe 200 zł do emerytury. 200 zł miesięcznie ma trafiać do około 20 tys. emerytów, niezależnie od wysokości ich świadczenia z ZUS. Komu będzie przysługiwać nowe świadczenie? 

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Dodatkowe 200 zł do emerytury. Kto otrzyma pieniądze? 

Dodatkowe 200 zł trafi tylko do pewnej grupy seniorów. Świadczenie otrzymają tylko strażacy-ochotnicy. Obecnie nie otrzymują żadnych benefitów za swoją służbę, mimo że często narażają życie, gdy na miejscu zdarzenia nie ma Państwowej Straży Pożarnej. 

Niejeden rząd takie obietnice składał, my chcemy być rządem, który tę propozycję zrealizuje - powiedział wiceminister MSWiA Maciej Wąsik.

200 zł do emerytury nie dla wszystkich. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie?

Dodatek w wysokości 200 zł ma przysługiwać osobom, które pełniły służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej. Panie otrzymają dodatek po 20 latach służby w OSP i osiągnięciu wieku 60 lat, a panowie po 25 latach służby i osiągnięciu wieku 65 lat. 

Co ważne, dodatek otrzymają te osoby, które w czasie służby wyjeżdżały do akcji przynajmniej raz w roku. Dodatek będzie wypłacany dożywotnio wszystkim strażakom-ochotnikom niezależnie od wysokości ich emerytury.

Jak otrzymać dodatkowe 200 zł dla strażaków? 

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, natomiast za wypłatę pieniędzy będzie odpowiadał Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. MSWiA już przygotowało projekt ustawy. Dodatek ma zostać wprowadzony w 2022. 

Więcej o: