Zasiłek przedemerytalny 2021 - komu się należy? Na tę kwestię warto uważać

Zasiłek przedemerytalny 2021 - informacje. To forma pomocy dla seniorów, którzy z pewnych przyczyn nie mogą podjąć pracy. Trzeba spełnić określone warunki, aby otrzymać dodatkową gotówkę. Jakie? Odpowiadamy.

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci zasiłku przedemerytalnego. Jest on wypłacany w sytuacji, kiedy ubiegający się nie może podjąć zatrudnienia. Kto dokładnie może liczyć na to świadczenie? Poznaj warunki.

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Zasiłek przedemerytalny 2021. Dla kogo został stworzony i jakie warunki należy spełnić?

Z tego rodzaju wsparcia finansowego mogą skorzystać osoby, które straciły pracę chwilę przed uzyskaniem prawa do emerytury i ze względu na swój wiek nie mogą znaleźć nowej pracy. Jakie inne warunki musi spełnić osoba ubiegająca się o zasiłek? Należy:

  • pobierać zasiłek dla bezrobotnych przez minimum 180 dni,
  • być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna,
  • złożyć wniosek o zasiłek przedemerytalny nie przekraczając przy tym 30 dni od wystawienia dokumentu dotyczącego korzystania z zasiłku,
  • mieć ukończone 56 lat u kobiet oraz 61 lat u mężczyzn,
  • posiadać staż pracy wynoszący minimum 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn (do stażu pracy wliczają się lata składkowe oraz nieskładkowe).

Zasiłek przedemerytalny 2021. Ile wynosi świadczenie? 

Po spełnieniu powyższych warunków można liczyć na kwotę w wysokości 1262,34 złotych. Świadczenie w tej wysokości wypłacane jest od 1 marca 2021 roku do 28 lutego 2022. Ten rodzaj wsparcia finansowego podlega waloryzacji pod warunkiem, że organ rentowny zostanie poinformowany o korzystaniu z zasiłku przedemerytalnego oraz jego wysokości. Świadczeniobiorca i pracodawca przekazują wiadomość dotyczącą zawarcia umowy, na podstawie której podlegamy ubezpieczeniu społecznemu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o: