14 emerytura. Kiedy pieniądze trafią na konta emerytów? Trzeba uzbroić się w cierpliwość

14 emerytura trafi w tym roku do ponad 9 mln Polaków. Nie została przyznana wszystkim seniorom, a jej wysokość zależy od miesięcznych dochodów. Kiedy "czternastka" trafi do emerytów.

Czternastą emeryturę otrzymają osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, rolnicy oraz służby mundurowe. Będzie wypłacana także przy emeryturach pomostowych, rentach socjalnych, rentach dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Trafi jednak tylko do najbiedniejszych seniorów.

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

14 emerytura 2021. Kto otrzyma świadczenie? 

O tym, kto otrzyma 14 emeryturę, decyduje wysokość dochodów seniora. Pełne świadczenie - w wysokości 1250,88 zł brutto - otrzymają osoby, których miesięczny dochód nie przekracza 2900 zł brutto (czyli 2415 zł "na rękę"). Pozostałym (osobom, które pobierają świadczenie wyższe niż 2900 zł brutto) "czternastka" zostanie wypłacona w mniejszej kwocie. Stosowana tu będzie zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że 14. emerytura zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia 2900 zł. Przykład: emeryt pobierający świadczenie w wysokości 3100 zł brutto otrzyma 1050,88 zł brutto "czternastki". 

Seniorzy z wysoką emeryturą - ponad 4150 zł brutto - nie otrzymają dodatkowego świadczenia. 

14 emerytura 2021. Tabela. Ile pieniędzy dostaną seniorzy? 

Ile w takim razie otrzymają emeryci? Poniżej przedstawiamy tabelę czternastych emerytur. 

14. emerytura, tabela14. emerytura, tabela redakcja

14. emerytura 2021. Kiedy wypłaty? 

"Czternastka" zostanie wypłacona emerytom i rencistom w listopadzie 2021 roku razem z miesięcznym świadczeniem. Początkowo rząd mówił, że czternasta emerytura będzie wypłacana w kolejnych latach, gdy pozwoli na to sytuacja ekonomiczna. Okazało się jednak, że w kolejnych latach czternastki nie będzie. 

Więcej o: