Urlop ojcowski 2021 - na co można liczyć? Wolne tylko pod pewnymi warunkami

Urlop ojcowski. Z tego rodzaju wolnego korzystają ojcowie, którzy pracują na podstawie umowy o pracę. Warto zaznaczyć, że nie można go wziąć w dowolnym momencie. Poznaj warunki otrzymania tego rodzaju wolnego i przywileje z niego płynące.

Urlop ojcowski cieszy się dużą popularnością wśród świeżo upieczonych ojców. Nie jest on powiązany w żaden sposób z urlopem macierzyńskim ani tacierzyńskim - te pojęcia są bardzo często używane zamiennie, a nie powinny. Może na niego liczyć każdy tata, który zatrudniony jest na umowie o pracę. Jakie inne warunki należy spełnić, aby otrzymać wolne? Poniżej zasady przyznawania urlopu ojcowskiego.

Zobacz wideo Joanna Przetakiewicz pochwaliła się widokami z jachtu

Urlop ojcowski 2021 - ile trwa? Poznaj zasady

Urlop ojcowski trwa łącznie dwa tygodnie. Ojciec ma czas na wykorzystanie tego rodzaju wolnego, aż dziecko ukończy dwa lata lub do upływu dwóch lat od daty uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie oraz do momentu ukończenia przez dziecko 7. roku życia. Jeśli wobec potomka odroczono obowiązek szkolny to ojciec ma czas na skorzystanie z wolnego do ukończenia przez dziecko 10 lat. Urlop ojcowski można wykorzystać jednorazowo lub podzielić na części, w zależności od potrzeby. Podczas przebywania na urlopie ojcowskim, pracodawca nie może zwolnić takiego pracownika.

Urlop ojcowski 2021 - jak złożyć wniosek?

Dokument należy złożyć u swojego pracodawcy maksymalnie siedem dni przed rozpoczęciem wolnego. Wniosek powinien zawierać:

  • miejscowość wraz z datą,
  • dane pracownika, pracodawcy oraz dziecka,
  • stosowną prośbę o udzielenie urlopu ojcowskiego,
  • wymiar urlopu,
  • datę rozpoczęcia i zakończenia wolnego,
  • podpis ojca ubiegającego się o urlop.

Do wniosku można załączyć informację dotyczącą niepobierania zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu.

Więcej o: