Bezwarunkowy dochód podstawowy - od kiedy w Polsce? 1200 zł dla każdego dzieli zdania Polaków

Bezwarunkowy dochód podstawowy to pomysł Państwowego Instytutu Ekonomicznego. Nowe świadczenie zakłada wypłatę 1200 zł dla każdej osoby dorosłej i 600 zł dla każdego dziecka. Zdaniem ekonomistów wyrównałoby to nierówności społeczne wśród Polaków. Kiedy wejdzie w życie?

Bezwarunkowy dochód podstawowy w założeniu ma prowadzić do wyrównania wszelkich nierówności społecznych poprzez świadczenie 1200 zł dla każdej osoby dorosłej i 600 zł dla każdego dziecka bezwarunkowo.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy – nazywany jest również Bezwarunkowym Dochodem Gwarantowanym lub obywatelskim. W ten sposób określa się świadczenie pieniężne, jakie mogłoby być wypłacane przez państwo każdemu obywatelowi niezależnie od wykonywania przez niego pracy, wysokości dochodu czy poziomu zamożności – głosi raport Państwowego Instytutu Ekonomicznego.

Wypłata bezwarunkowych świadczeń miałaby spowodować wzrost podatków przy rezygnacji z innych świadczeń socjalnych.

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Bezwarunkowy dochód podstawowy od kiedy w Polsce? I na czym miałby polegać?

Póki co nowe świadczenie jest jedynie inicjatywą zaproponowaną przez Państwowy Instytut Ekonomiczny. Podobny wprowadzono już w Niemczech jako formę eksperymentu na społeczeństwie przy zapewnieniu środków do życia przez państwo. Nasi sąsiedzi postawili na objęcie wsparciem 122 osób wybranych w formie losowania. To właśnie one będą przez następne trzy lata wspomagane poprzez 1200 euro każdego miesiąca w przypadku osoby dorosłej i 600 euro w przypadku dziecka. Eksperyment ten funkcjonuje na bazie środków przekazanych przez prywatnych darczyńców.

Niezaszczepieni nauczyciele bez kontaktu z uczniami Dobry start 2021. Dla kogo jest i ile wynosi? Nie dotyczy każdej rodziny

Tak też miałoby to wyglądać w przypadku Polaków. Każdy dorosły każdego miesiąca miałby dostawać od państwa 1200 złotych, a każde dziecko 600 złotych. Nie musielibyśmy przy tym spełniać żadnych specjalnych warunków, stąd nazwa „bezwarunkowy". Czy wprowadzenie takiego świadczenia ma w naszym państwie rację bytu? Kwestii do przemyślenia jest wiele.

Do wyzwań (świadczenia – przyp. red.) należą m.in. luki w dostępie do świadczeń socjalnych związane z pracą na podstawie tzw. elastycznych form zatrudnienia, niska trwałość zatrudnienia związana ze zmieniającym się zapotrzebowaniem na kwalifikacje pracowników, a także związana z tym konieczność zmiany lub podnoszenia kwalifikacji w cyklu trwania życia jednostki. Dochód podstawowy miałby odpowiadać na te wyzwania i ewentualne luki obecnie funkcjonującego systemu zabezpieczeń i pomocy społecznej poprzez zapewnienie wypłaty świadczenia każdej osobie bez konieczności wykazywania faktu spełnienia jakichkolwiek warunków – zauważają sami pomysłodawcy.

Bezwarunkowy dochód podstawowy od kiedy w Polsce? Co na to Polacy?

Okazuje się jednak, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia możliwości wprowadzenia Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego. W przeprowadzanym raporcie aż 87 procent społeczeństwa nie zna żadnych szczegółów dotyczących nowego świadczenia. Zaznaczono także, że aż 73 procent podkreśliło, że nie rzuciłoby pracy po jego wprowadzeniu. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób. Informacja o możliwości wprowadzenia świadczenia jest niejasna. Nie ma na ten temat żadnych konkretnych informacji. Póki co pomysł pozostaje jedynie koncepcją Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Więcej o: