14 emerytura 2021 kiedy wypłata? Nawet 500 tysięcy emerytów nie otrzyma gotówki

14 emerytura zostanie wypłacona seniorom w różnym czasie, nie każdy emeryt ma szansę z niej skorzystać. Obowiązują określone zasady dotyczące przychodów. Sprawdź, kiedy wypłata tzw. "czternastki" i czy napewno wliczasz się w kryteria, które obowiązują.

Czternasta emerytura została już oficjalnie ustanowiona przez Rząd. To dodatkowe pieniądze dla seniorów, które wpłyną na ich konta prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Kiedy dokładnie emeryci mogą spodziewać się świadczenia i kogo obowiązuje? Nie wszyscy seniorzy otrzymają dodatek. Wszystko zależy od dochodów, które nie mogą przekroczyć określonej kwoty. Czy konieczne jest składanie wniosku? To bardzo ważne, aby nie przeoczyć niezbędnych procedur. Informujemy, kto otrzyma "czternastkę" i kiedy.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami?

14 emerytura 2021. Kiedy wypłata gotówki dla seniorów i ile wynosi?

Pieniądze dla seniorów pod postacią czternastej emerytury zgodnie z zapewnieniami rządu wpłyną na konta emerytów  "w listopadzie bądź ewentualnie w grudniu w tym roku". To cytat Wiceministra, który zaznaczył też, że kwota "czternastki" będzie równowartością najniższej emerytury tak jak w przypadku trzynastej emerytury, czyli 1250,88 zł (brutto), co daje na rękę ok. 1066 zł.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) Emerytury stażowe najnowsze wiadomości 2021 - co można zyskać? Posłowie działają

14 emerytura 2021 dla kogo? Nie wszyscy emeryci otrzymają pieniądze

Aby otrzymać dodatkową emeryturę, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Oprócz tego, że trzeba być emerytem, należy nie przekroczyć progu zarobkowego. Wiceminister ogłosił, że czternastej emerytury nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (powyżej 4150 zł brutto).

Magdalena Waligórska-Lisciecka o kulisach 'Rancza' Magdalena Waligórska-Lisiecka o kulisach "Rancza". Obowiązywał ją pewien zakaz

Czy trzeba składać wniosek o 14 emeryturę i jak to zrobić?

Emeryci nie mają tym razem powodu do zmartwień. Czternasta emerytura nie wymaga logowania w Internecie, ani składania specjalnych wniosków osobiście. To oznacza, że czternasta emerytura będzie wypłacona z urzędu. Pieniądze zostaną przelane bezpośrednio na konta seniorów. 

Dodatkowo, emeryci otrzymają również 13 emeryturę, czyli kolejne świadczenie które zasili ich portfel. Mowa o tzw. "trzynastce", która przyznawana będzie na podobnych zasadach. Plus jest taki, że nie jest ona zależna od dochodów, tak jak czternasta emerytura.  Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia. Nie przysługuje ona wyłącznie osobom,  których prawo do pobierania świadczeń zostało zawieszone na dzień 31 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Emerytów czeka zatem "czternastka" i "trzynastka".

Więcej o: