Ekwiwalent za urlop 2021 - komu się należy? Trzeba spełnić te warunki

Ekwiwalent za urlop 2021 - kto może na niego liczyć? Jak się okazuje - nie każdy. Należy spełnić określone warunki, aby otrzymać dodatkowe pieniądze. Komu zatem należy się ekwiwalent? Odpowiadamy.

Wypłacenie tego rodzaju rekompensaty to jeden z obowiązków pracodawcy. W celu otrzymania ekwiwalentu nie wystarczy tylko mieć niewykorzystany urlop. Istotne są okoliczności takiej sytuacji. Poznaj warunki wypłacania rekompensaty oraz sposób jej wyliczania.

Zobacz wideo Joanna Przetakiewicz pochwaliła się widokami z jachtu

Ekwiwalent za urlop 2021 - kto go otrzyma?

Z prawa do urlopu nie można zrezygnować. Pracodawca musi udzielić go w wymaganym wymiarze, ale może zaproponować zmianę terminu wypoczynku, jeśli na przykład udanie się na wolne danego pracownika zaburzy pracę organizacji. Na ekwiwalent za niewykorzystany urlop może liczyć osoba, która nie udała się na odpoczynek z powodu wygaśnięcia umowy o pracę lub jej rozwiązania. Dodatkowe środki otrzymuje w sytuacji, kiedy nie zamierza kontynuować pracy w tym samym miejscu. Kiedy pracownik nie wykorzysta fizycznie urlopu w danym roku, wolne dni przechodzą na kolejny. Należy skorzystać wówczas z wolnego do 30 września kolejnego roku.

Ekwiwalent za urlop kalkulator - jak obliczyć kwotę należności?

Ile pieniędzy należy się za niewykorzystane wolne? Przy obliczaniu tej kwoty bierzemy pod uwagę wysokość wynagrodzenia brutto wraz ze współczynnikiem ekwiwalentu. Korzystamy z poniższego wzoru:

x = [365 dni - (liczba niedziel w roku + liczba sobót w roku + liczba dni świątecznych)]: 12 

W 2021 roku współczynnik ekwiwalentu wynosi 21 dni i dokładnie przez tę liczbę dzielimy miesięczne wynagrodzenie brutto.

Przykład obliczenia: miesięczna pensja równa się 2800 zł brutto. Pracownik dysponuje 6 dniami niewykorzystanego urlopu. Ile wyniesie ekwiwalent za wolne?

2800/21 = 133,33 zł

133,33 zł x 6 = 799,98 zł brutto

Więcej o: