Mieszkanie bez wkładu własnego. Nie wszyscy będą mogli skorzystać z rządowego dofinansowania

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki ustawa, która będzie gwarantowała mieszkanie bez wkładu własnego rodzinom do 40. roku życia, jest w przygotowaniu. Projekt ustawy ma pojawić się w przeciągu kilku tygodni. Od czego będzie zależała wysokość finansowania kredytu hipotecznego?

W ramach Polskiego Ładu powstaje program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Jego beneficjentami będą rodziny z dziećmi. Rząd ma zamiar wesprzeć rodziny do 40. roku życia w zakupie własnego mieszkania lub zakupie większego mieszkania. 

Zobacz wideo Jak kupić mieszkanie w starym bloku, żeby nie żałować? Ekspert mówi o "teście nosa"

Mieszkanie bez wkładu własnego. Skarb Państwa będzie gwarantem kredytu hipotecznego

Rządzący wciąż zastanawiają się, jak poprawić dzietność w Polsce. Teraz szansę na poprawę przyrostu naturalnego widzą w zagwarantowaniu kredytu hipotecznego młodym małżeństwom. Projekt "Mieszkanie bez wkładu własnego" ma gwarantować kredyt hipoteczny rodzinom, które chcą kupić własne mieszkanie, ale nie mają uzbieranego wkładu własnego. Finansowaniem kredytu hipotecznego będzie Skarb Państwa. 

Premier Mateusz Morawiecki poprosił o przyspieszenie prac nad projektem: 

Program ten ma pomóc zrealizować marzenia milionów polskich rodzin i zażegnać odwieczny problem, jakim jest deficyt mieszkań. Skarb Państwa stać na to, potrzebna do tego jest wyłącznie wola polityczna i sprawne prace legislacyjne, które już zleciłem Rządowemu Centrum Legislacji. Chciałbym, aby w przeciągu paru tygodni powstał całościowy projekt ustawy o gwarancji wkładu własnego dla mieszkań i małżeństw do 40. roku życia - mówił premier podczas wtorkowej konferencji.
Program obejmie także powiększenie mieszkania. Jak ktoś już ma małe mieszkanie i spłaca kredyt hipoteczny, a takich rodzin są przecież setki tysięcy, wtedy państwo polskie pomoże w polepszeniu standardów życia - dodał Morawiecki.

Mieszkanie bez wkładu własnego. Kto będzie mógł skorzystać z programu? 

Program będzie skierowany do osób między 24. a 40. rokiem życia. Wysokość otrzymanego finansowania będzie zależała od liczby dzieci w rodzinie. 20 tys. złotych otrzymają rodziny z dwojgiem dzieci, 60 tysięcy - z trojgiem dzieci, a czwartego i kolejnego dodatkowo 20 tys. złotych. 

W ten sposób młode małżeństwa będą mogły otrzymać nawet do 100 tys. zł gwarancji kredytu hipotecznego. 

Więcej o: