Emerytury stażowe 2021. Pomysł prezydenta Andrzeja Dudy utrudni przejście na emeryturę stażową

Emerytury stażowe - od kiedy wejdą w życie? Wiele osób liczy na wprowadzenie wcześniejszych emerytur. Jak wyliczyli związkowcy, emerytura stażowa pozwoli przejść w stan spoczynku nawet 7 lat wcześniej. Kiedy rząd zajmie się projektem emerytur stażowych?

W sejmie leżą co najmniej cztery projekty emerytur stażowych: OPZZ-u, "Solidarności", Lewicy i PSL-u. Prezydent Andrzej Duda dołożył do tego swoją propozycję. I choć jest w czym wybierać, to do tematu rządzący podchodzą dość opieszale. 

Zobacz wideo Czarnek do Budki: Będzie pan siedział! A Witek? Chwali się "kręgosłupem moralnym"

Emerytury stażowe 2021. Po ilu latach przejście na emeryturę? 

Projekty emerytur stażowych zakładają przejście na emeryturę po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat: 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn. Projekt przygotowany przez "Solidarność" zakłada, że ci, którzy będą chcieli przejść na emeryturę stażową, będą musieli mieć uzbierany w ZUS kapitał umożliwiający wypłacanie co najmniej emerytury minimalnej. 

Prezydent w swoim projekcie podał inny warunek. Zgromadzony na koncie emeryta stażowego kapitał musi pozwalać na wypłatę emerytury w wysokości co najmniej 120 proc. aktualnej minimalnej. Jeśli parlament weźmie warunek prezydencki pod uwagę, to minimalna emerytura stażowa przekroczy 1.500 zł brutto, ale tym, którzy zgromadzili najmniejszy kapitał, ograniczy możliwość jej uzyskania. 

Emerytury stażowe - kiedy wejdą w życie? Posłowie żądają przyspieszenia prac

Prezydent już dawno obiecał poparcie dla projektu emerytur stażowych, ale nie wiele na razie dzieje się w tym temacie. Szybszego wprowadzenia emerytur stażowych chcą posłowie i związkowcy, którzy apelują w tej sprawie do prezydenta:

Apeluję do prezydenta, prezesa Kaczyńskiego i premiera o jak najszybsze wprowadzenie emerytur stażowych. Proszę nie przygotowywać nowych projektów, bo są już gotowe co najmniej cztery: OPZZ-u, "Solidarności", Lewicy i PSL-u - mówił w Sejmie wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin.

Na emerytury stażowe będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Pod projektem "Solidarności" jeszcze zbierane są podpisy, a dwa wcześniej złożone projekty leżą w sejmowej zamrażarce. Pojawiają się głosy, że emerytury stażowe mają być częścią Polskiego Ładu przygotowywanego przez PiS, ale niewiele wiadomo w tej sprawie.

Więcej o: