Spis powszechny - do kiedy przez internet? Zostało niewiele czasu

Wypełnienie spisu powszechnego to obowiązek, który należy spełnić w określonym terminie. Zostało niewiele czasu, a wiele osób nadal nie dokonało samospisu. Warto mieć przy tym na uwadze przykre konsekwencje, jakie wynikają z odmowy udziału w Narodowym Spisie Powszechnym.

Co 10 lat Główny Urząd Statystyczny przeprowadza badanie na temat stanu i struktury ludności. Warto podejść poważnie do tego obowiązku, ponieważ w przeciwnym razie można spotkać się z karą finansową bądź nawet pozbawieniem wolności. Do kiedy jest czas na wypełnienie spisu powszechnego? Odpowiadamy.

Zobacz wideo O co kłócą się Marta i Paweł z "Rolnik szuka żony"?

Spis powszechny telefon - w jaki sposób można się spisać?

  • Najczęściej wybieraną i zarazem najwygodniejszą formą wypełniania tego obowiązku jest spisanie się przez internet za pomocą formularza internetowego, który dostępny jest na stronie spis.gov.pl.
  • Osoby, które z pewnych przyczyn nie mogą spisać się przez stronę rządową, mogą skorzystać z infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99.
  • Kolejną formą wypełnienia spisu jest rozmowa z rachmistrzem.

Zmiany w emeryturach Emerytury stażowe 2021. Pomysł prezydenta utrudni przejście na emeryturę stażową

Spis gov pl - jaka kara czeka za odmowę wzięcia udziału?

Osoby, które odmówią udziału w badaniu mogą spotkać się z grzywną w wysokości 5 tys. zł. Co zaś może czekać jednostki podające informacje niezgodne ze stanem rzeczywistym? W takiej sytuacji grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch. 

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Jaka jest pensja minimalna 2021? Średnia krajowa netto może cię zaskoczyć

Spis powszechny - do kiedy przez internet? Poznaj termin

Tegoroczne wypełnienie badania od Głównego Urzędu Statystycznego ma się zakończyć 30 września 2021 roku. Warto jednak mieć na uwadze, że im szybciej spiszemy się, tym lepiej. Jeśli wolimy spisać się przez internet, a odwlekamy tę czynność to pamiętajmy, że rachmistrz może podjąć z nami próbę kontaktu. Taki telefon oznacza koniec czasu na dokonanie samospisu samodzielnie. Na stronie spis.gov.pl czytamy:

Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet lub telefon na infolinii spisowej. Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.
Więcej o: