Urlop na żądanie. Ile dni przysługuje pracownikowi? Nie zawsze możesz go wziąć

W sytuacjach nagłych możesz wziąć tzw. urlop na żądanie. Ile dni przysługuje i kiedy należy poinformować pracodawcę? Powiadomienie o urlopie pracodawcy zbyt późno może skutkować konsekwencjami. Sprawdź ile dni wynosi urlop i do kiedy możesz go zgłosić.

Urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi. Liczba dni, które można wykorzystać właśnie w tym celu jest ograniczona. Ważne, aby zgłosić urlop na żądanie odpowiednio wcześnie, ponieważ w innym przypadku pracodawca ma prawo wyciągnąć odpowiednie konsekwencje. Urlop na żądanie można zgłosić bez konkretnego powodu. Zazwyczaj dotyczy sytuacji losowych i takich, których nie można przewidzieć. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie i jak uniknąć ewentualnych problemów w pracy. Poznaj swoje prawa, aby w razie sytuacji nagłej wiedzieć, że możesz skorzystać z dodatkowego dnia wolnego. 

Zobacz wideo Tarcza 4.0. Czy pracodawca może nas wysłać na przymusowy urlop?

Urlop na żądanie ile dni przysługuje pracownikowi? Jest ograniczenie

Pracownik w ciągu roku ma prawo do skorzystania z urlopu na żądanie cztery razy. Są to dni, kiedy bez udokumentowanego powodu nie stawi się w pracy. Musi jednak powiadomić pracodawcę o skorzystaniu z urlopu i informacji, czy będzie to jeden dzień, czy wszystkie cztery. Należy pamiętać, że nie jest to dodatkowy urlop przysługujący pracownikowi, tylko 4 dni z urlopu wypoczynkowego. W sytuacji gdy pracownik wykorzystał w pełni swój wymiar urlopu, nie może już skorzystać z urlopu na żądanie.

Kiedy zgłosić urlop na żądanie? Pracodawca musi wiedzieć o dniu wolnym odpowiednio wcześnie

Urlop na żądanie można zgłosić na kilka dni przed ewentualnym wolnym, lub w sytuacjach losowych i niespodziewanych - w dniu wzięcia urlopu. Jest to ostateczny termin i niemożliwe jest wzięcie urlopu wstecznego. Pracodawca udziela urlopu na żądanie najpóźniej w dniu wzięcia urlopu. W przeciwnym razie, może potraktować to jako zaniedbanie w wykonywaniu obowiązków i niestawienie się w pracy. 

Komu przysługuje urlop na żądanie? Sprawdź, czy możesz się o niego ubiegać

Prawo do urlopu na żądanie ma każdy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego. Nie dotyczy to zleceniobiorców oraz osób zatrudnionych na podstawie innych rodzajów umowy, chyba że zostanie to ustalone indywidualnie z pracodawcą. W ciągu roku przysługuje on pracownikowi, niezależnie od liczby pracodawców oraz liczby należnych dni urlopowych.

Więcej o: