Jak uzyskać bon turystyczny? Aktywacja bonu zajmie tylko chwilę

Bon turystyczny to kolejna forma wsparcia dla rodzin z dziećmi. Dodatkowe 500 zł na wakacje ma zachęcić Polaków do spędzania wakacji w Polsce, a przy okazji wesprzeć branżę turystyczną, która podupadła w czasie lockdownu. Jak złożyć wniosek o bon turystyczny? Gdzie można go wykorzystać? Sprawdź: bon turystyczny - lista atrakcji.

Bonem turystycznym możesz sfinansować część kosztów związanych z wakacjami dziecka. Z bonu skorzystało do tej pory ponad 4 mln dzieci, a dla 25 proc. z nich były to pierwsze rodzinne wakacje poza miejscem zamieszkania.

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Bon turystyczny. Dla kogo dofinansowanie wakacji? 

Polski bon turystyczny, tzw. 500 plus na wakacje, to jednorazowe świadczenie dla rodzin z dziećmi. Rodzice lub opiekunowie otrzymują do wykorzystania 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymują w ramach dofinansowania 1000 zł.

Jak uzyskać bon turystyczny? Aktywacja zajmie tylko chwilę

Aby otrzymać bon turystyczny, nie musisz składać żadnego wniosku. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na www.zus.pl.

Nie masz jeszcze konta na platformie? Możesz się zarejestrować za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub przez bankowość internetową. W formularzu musisz podać swój aktualny adres e-mail oraz numer telefonu i wpisać hasło składające się z minimum 8 znaków, w tym małych i dużych liter, znaków specjalnych i cyfr. Następnie kliknij pole "Nie jestem robotem" i zaakceptować regulamin. Na koniec kliknij przycisk "Zarejestruj profil". Na adres e-mail podany w rejestracji zostanie wysłany login do portalu PUE ZUS.

Po zalogowaniu się na konto kliknij zakładkę "Ogólny" i przejdź do zakładki "Polski Bon Turystyczny" → "Mój bon". Uzupełnij dane: podaj adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Bon turystyczny zostanie wysłany w formie 16-cyfrowego kodu na podany przez ciebie numer telefonu lub adres e-mail. 

Ważne jest, żeby podać w formularzu numer telefonu, z którego korzystasz na co dzień. Na podany przez ciebie numer będą przychodziły wiadomości z kodami do autoryzacji płatności. 

Jak zrealizować bon turystyczny? Płatność bonem jest naprawdę prosta

Jeśli za nocleg lub inne atrakcje chcesz zapłacić bonem, poinformuj o tym wcześniej osobę przyjmującą płatność. Ustal z nią, jaką kwotę chcesz zapłacić bonem turystycznym. Następnie podaj otrzymany wcześniej 16-cyfrowy kod. Na twój telefon przyjdzie wiadomość SMS z kodem potwierdzającym płatność. Wystarczy potwierdzić płatność otrzymanym kodem i gotowe. 

Bon turystyczny - lista obiektów. Które miejsca przyjmują płatność bonem? 

Warto pamiętać, że nie wszystkie obiekty przyjmują płatność bonem turystycznym. Przed wyjazdem lepiej sprawdzić, czy w obiekcie, do którego się wybierasz, honorują ten rodzaj płatności. Za przygotowanie i aktualizowanie bazy obiektów, w których można płacić bonem, odpowiedzialna jest Polska Organizacja Turystyczna. Listę obiektów, w których zapłacisz bonem, znajdziesz na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Więcej o: