900 plus zamiast 500 plus. Nie wszyscy rodzice dostaną więcej pieniędzy

Rząd nastawiony jest na wsparcie rodzin z dziećmi, dlatego w Polskim Ładzie pojawiają się kolejne dofinansowania dla tej grupy. Prawdopodobnie zaraz z początkiem 2022 roku 500 plus ma wzrosnąć do 900 zł, jednak zmiana nie będzie dotyczyła wszystkich dzieci. 900 plus - dla kogo dodatkowe pieniądze? Odpowiadamy!

900 plus będzie tak naprawdę sumą dwóch świadczeń - wypłacanego od 2016 roku 500 plus oraz dodatkowego świadczenia 400 plus. Dodatkowe 400 zł zostało zapowiedziane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przy okazji przekazanie informacji o szczegółach 1000 plus. Te pieniądze mają być wsparciem dla tych, którym 1000 plus nie będzie przysługiwało. 

Zobacz wideo Tusk kpi z Kaczyńskiego i PiS-u, przyznaje się do błędu, a potem stwierdza: Wygrywałbym wybory przez 100 lat

900 plus. Dla kogo dodatkowe 400 złotych? 

900 plus trafi tylko do niektórych, większości beneficjentów dalej będzie przysługiwało jedynie 500 plus. Dodatkowe 400 zł otrzymają rodzice małych dzieci. Będzie to forma dopłaty do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego. Wsparcie będzie przysługiwało także rodzicom jedynaków. Rządzący twierdzą, że to brak możliwości uzyskania opieki nad dzieckiem po powrocie rodziców do pracy wskazywany jest jako jeden z największych problemów wstrzymujących powiększanie rodziny. 

Dofinansowaniem pobytu w instytucjach opieki (żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów) zostaną objęte dzieci uczęszczające do tych instytucji i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego, tj. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte kapitałem i wszystkie w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia - podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w rozmowie z Radiem Zet.

900 plus zamiast 500 plus. Jaki jest cel wprowadzenia nowego świadczenia? 

Rządzący chcą wspierać rodziców w łączeniu życia zawodowego z życiem rodzinnym. Wsparcie finansowe ma ułatwić powrót do pracy, ale także zachęcić Polaków do posiadania większej liczby dzieci. 

Więcej o: