Emerytura minimalna tylko dla wybranych. ZUS podniesie emeryturę tylko w jednym wypadku

Teoretycznie jest w Polsce ustalona emerytura minimalne. Jednak wielu Polaków otrzymuje świadczenie niższe niż ustalony próg. Rządzący zastanawiają się wciąż nad wprowadzeniem emerytury obywatelskiej. Ile wynosi emerytura minimalna? Czy rząd wprowadzi emeryturę obywatelską?

Emeryturę niższą niż emerytura minimalna  otrzymuje teraz około 365 tys. Polaków. To 15-krotnie więcej niż 10 lat temu. ZUS podnosi emeryturę do emerytury minimalnej tylko w jednym przypadku. 

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Emerytura minimalna 2021. Ile wynosi świadczenie? 

Emerytura minimalna 2021 wynosi 1250,88 zł brutto. To oznacza, że seniorzy otrzymujący najniższe świadczenie "na rękę" dostają 1060 zł. Rok temu świadczenie było o 50 zł niższe. Natomiast w przyszłym roku, minimalna emerytura prawdopodobnie znów zostanie podniesiona o 50 zł. Choć prognozy waloryzacji były wyższe, to rząd przedstawił projekt, w którym zakłada, że waloryzacja rent i emerytur wyniesie 4 proc. 

Emerytura minimalna 2021. Kto może się ubiegać o minimalne świadczenie? 

Jak zostało wspomniane wcześniej, około 365 tys. emerytów otrzymuje świadczenie niższe niż emerytura minimalna. Przeważnie te osoby pracowały latami na umowach zlecenia albo umowach o dzieło, od których odprowadza się niewielkie składki lub nie są odprowadzane wcale. Do tego okres pracy na tego rodzaju umowach nie wlicza się do stażu pracy. W związku z tym takie osoby nie mogą udokumentować w ZUS minimalnego stażu pracy, gwarantującego wypłatę najniższego świadczenia. 

Państwo przewiduje wypłatę minimalnej emerytury osobom w trudnej sytuacji pod warunkiem, że ma przepracowany odpowiedni staż pracy: 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Tylko wtedy ZUS podniesie emeryturę do progu emerytury minimalnej. 

Emerytura obywatelska. 1500 zł dla każdego emeryta

Bardzo niskie świadczenie otrzymują najczęściej kobiety, które zrezygnowały z pracy na rzecz opieki nad dziećmi. Rząd już od jakiegoś czasu zastanawia się, co zrobić z niskimi świadczeniami. Premier Mateusz Morawiecki od lat powtarza, że rozwiązaniem jest wprowadzenie równych dla wszystkich emerytur obywatelskich, np. wynoszących 1,5 tys. zł, i zachęcenie Polaków do oszczędzania na przyszłość. Na razie jednak nie wiadomo, czy ten pomysł zostanie kiedykolwiek zrealizowany. 

Więcej o: