Emerytura olimpijska. Na jaką emeryturę mogą liczyć sportowcy w Polsce? Kwota wzbudza kontrowersje

Emerytura olimpijska - informacje. Uczestnictwo w tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio było nie tylko szansą na zdobycie medalu, ale także możliwością otrzymania specjalnego świadczenia. Dla kogo zostało ono stworzone? Na jaką kwotę mogą liczyć sportowcy korzystający z emerytury olimpijskiej?

Czym jest emerytura olimpijska? To inaczej świadczenie dla osób, które odniosły sukces w igrzyskach olimpijskich, paraolimpijskich oraz głuchych. Ten rodzaj wsparcia został wprowadzony w 2000 roku i jest wypłacany przedstawicielom Polski z medalami zdobytymi podczas imprez sportowych wymienionych w ustawie.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Emerytura olimpijska - komu należy się to świadczenie?

Na emeryturę sportową mogą liczyć polscy sportowcy po ukończeniu 40. roku życia, którzy nie byli karani i zdobyli co najmniej jeden medal w wyniku uczestnictwa w igrzyskach olimpijskich, zawodach "Przyjaźń 84", igrzyskach paraolimpijskich bądź zawodach dla osób z niepełnosprawnością mających miejsce przed 1992 r. oraz igrzyskach głuchych lub zawodach będących ich odpowiednikiem przed 2001 rokiem.

Emerytura olimpijska - czy trzeba składać wniosek?

Na tę formę pomocy mogą liczyć sportowcy spełniający powyższe wymagania, którzy złożyli wniosek o emeryturę olimpijską do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Według danych pochodzących z urzędu, aktualnie emeryturę olimpijską pobiera 593 sportowców, w tym 265 olimpijczyków, 268 paraolimpijczyków oraz 60 zawodników "Przyjaźń 84".

Emerytura olimpijska - ile wynosi netto?

W tym roku wysokość tego świadczenia równa się 2844,74 zł netto na miesiąc i jego wysokość jest identyczna dla każdego sportowca. Liczba zdobytych medali nie wpływa na tę kwotę. Od tego świadczenia nie są pobierane składki na ubezpieczenia. Emerytura olimpijska jest ponadto zwolniona z podatku. Wypłaca się ją dożywotnio po osiągnięciu 40 lat. 

Więcej o: