Najniższa emerytura 2021. Żeby ją otrzymać, trzeba spełniać pewne warunki

Emerytura minimalna w Polsce to naprawdę niskie świadczenie. Poza tymi, którzy zebrali kapitał pozwalający jedynie na wypłatę najniższego świadczenia, mogą otrzymać ją emeryci spełniający pewne warunki. Ile wynosi najniższa emerytura 2021 netto? Komu należy się emerytura minimalna?

W ubiegłym roku emeryturę minimalną pobierało blisko 230 tys. osób. Natomiast emeryturę poniżej poziomu emerytury minimalnej otrzymywało blisko 310 tys. osób. Z roku na rok rośnie liczba wypłacanych emerytur minimalnych oraz świadczeń poniżej tego poziomu. Kto otrzymuje emeryturę minimalną? W jakim wypadku ZUS może podnieść niską emeryturę do poziomu emerytury minimalnej? 

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Najniższa emerytura 2021. Ile wynosi najniższa emerytura 2021 netto?

Najniższa emerytura 2021 wynosi 1250,88 zł brutto. To oznacza, że seniorzy pobierający minimalną emeryturę otrzymują 1066,66 zł netto (czyli "na rękę"). W stosunku do roku 2020 jest to kwota o 50,88 zł wyższa. Natomiast w przyszłym roku, minimalna emerytura prawdopodobnie znów zostanie podniesiona o 50 zł. Choć prognozy waloryzacji były wyższe, to rząd przedstawił projekt, w którym zakłada, że waloryzacja rent i emerytur wyniesie 4 proc.

Najniższa emerytura 2021. Komu się należy? 

Wysokość emerytury wyliczana jest przez ZUS na podstawie wysokości kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach w ZUS i OFE. Aby otrzymać emeryturę trzeba mieć przepracowaną odpowiednią liczbę lat i osiągnąć wiek emerytalny. Warto zaznaczyć, że do stażu pracy nie wliczają się umowy zlecenia i umowy o dzieło. Od tych dwóch rodzajów umów są też odprowadzane bardzo niskie składki emerytalne lub nie są odprowadzane wcale. To oznacza, że osoby, które pracowały na tego typu umowach, mogą spodziewać się niskich emerytur. 

Państwo przewiduje wypłatę minimalnej emerytury osobom w trudnej sytuacji pod warunkiem, że ma przepracowany odpowiedni staż pracy: 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Tylko wtedy ZUS podniesie emeryturę do progu emerytury minimalnej. 

Więcej o: