15 sierpnia - czy przysługuje dzień wolny gdy święto wypada w niedzielę? Kodeks pracy jasno to określa

Czy za 15.08 przysługuje dzień wolny do odbioru? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. W tym roku Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Święto Wojska Polskiego wypadają w niedzielę. Czy w takim razie będziemy mogli odebrać dzień wolny w innym terminie?

Na dodatkowe dni wolnego od pracy czeka chyba każdy zatrudniony. Cieszymy się zwłaszcza wtedy, gdy dzień wolny wypada w piątek lub w poniedziałek, dzięki czemu wiele osób ma dłuższy weekend. W tym roku przypada jeszcze pięć świąt, w które mógłby przysługiwać nam dodatkowy dzień wolny. 

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki o reasumpcji głosowania: Normalne prawo w demokracji

PracaUrlop na żądanie nie przysługuje każdemu. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać

Dni ustawowo wolne od pracy 2021. Ile dni świątecznych zostało w tym roku? 

Według ustawy o dniach wolnych od pracy poza niedzielami określa jeszcze kilka świąt, w które pracownikowi przysługuje wolne. W tym roku dni ustawowo wolnych od pracy zostało jeszcze pięć. Są to: 

  • 15 sierpnia (niedziela) - Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego;
  • 1 listopada (poniedziałek) - Dzień Wszystkich Świętych;
  • 11 listopada (czwartek) - Narodowe Święto Niepodległości;
  • 25 grudnia (sobota) - Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt;
  • 26 grudnia (niedziela) - Boże Narodzenie, drugi dzień świąt.

Czy za święta, które wypadają w niedzielę, przysługuje nam dzień wolny od pracy?

Pandemia a problem z urlopem wypoczynkowym. Czy pracodawca może anulować nasz urlop? (zdjęcie ilustracyjne)Wniosek o urlop wypoczynkowy. Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu

Czy za 15.08 przysługuje dzień wolny? 15 sierpnia - jakie święto obchodzimy w najbliższą niedzielę?

15 sierpnia obchodzimy dwa święta: jedno kościelne - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - a drugie państwowe - Święto Wojska Polskiego. Według ustawy jest to dzień wolny od pracy. W tym roku 15 sierpnia wypada w niedzielę i niestety nie jest to dobra wiadomość dla pracujących. Jak czytamy w Kodeksie pracy

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

To oznacza, że za święto wypadające w niedzielę, nie możemy odebrać dodatkowego dnia wolnego.

Czy za święto w sobotę należy się dzień wolny? 

Inaczej wygląda sprawa, gdy święto wypada w sobotę. W wielu firmach sobota jest normalnym dniem pracy, dlatego za święto wypadające w sobotę, będzie przysługiwał dodatkowy dzień wolny do odebrania.

Więcej o: