Kodeks pracy gwarantuje pracownikowi kilka rodzajów urlopów. Jednym z nich jest urlop okolicznościowy. Przysługuje jednak tylko pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. W jakich sytuacjach można skorzystać urlopu okolicznościowego? Jak się o niego ubiegać?
Z okazji narodzin dziecka pracownikowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego. Warto też wiedzieć, że dodatkowo pracownik może otrzymać 2 dni wolnego w ramach opieki nad dzieckiem, które nie przekroczyło 14. roku życia.
Pracownikowi, który wstępuje w związek małżeński, należą się dwa dni urlopu okolicznościowego. Jest jednak pewien warunek: ślub musi być cywilny lub konkordatowy. Urlop okolicznościowy przysługuje tylko w przypadku, gdy zawierane małżeństwo ma konsekwencje cywilnoprawne.
Rodzice mogą ubiegać się o urlop okolicznościowy z okazji ślubu dziecka. Przysługuje im wtedy jeden dzień wolnego. Warto zaznaczyć, że dziadkowie, rodzeństwo, jak również macocha lub ojczym nie mogą liczyć na skorzystanie z tej formy urlopu.
Także z powodu śmierci bliskiej osoby przysługuje urlop okolicznościowy, jednak to, czy zostanie od przyznany lub ile dni zostanie przyznane pracownikowi, zależy od pokrewieństwa pracownika ze zmarłą osobą.
Dwa dni urlopu okolicznościowego należy się z powodu śmierci: dziecka, matki, ojca, ojczyma lub macochy.
Wnuki mogą ubiegać się o urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci lub dziadka. Z tego tytułu przysługuje jeden dzień urlopu okolicznościowego.
W przypadku śmierci teścia lub teściowej pracownikowi przysługuje jeden dzień urlopu okolicznościowego.
Jeden dzień urlopu okolicznościowego przysługuje także z powodu śmierci brata, siostry, osoby, która pozostawała na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Aby móc skorzystać z urlopu okolicznościowego, niezbędne jest złożenie pisemnego wniosku. Nie trzeba jednak korzystać z urlopu okolicznościowego w dniu ceremonii - można go wykorzystać np. na dopełnienie formalności.
Warto pamiętać, że pracodawca może zażądać przedłożenia dokumentu uprawniającego do urlopu okolicznościowego: