Emerytura bez podatku. Rewolucja w emeryturach nie wszystkim przyniesie zysk

Emerytura bez podatku - najnowsze wiadomości. Polski Ład zakłada zmiany w systemie emerytalnym. Od 2022 roku cześć seniorów otrzyma wyższe emerytury. Wszystko za sprawą podniesienia kwoty wolnej od podatku. Kto zyska na zmianach?

Wśród zmian planowanych przez rządzących w ramach Polskiego Ładu jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Skorzysta na tym część emerytów i rencistów - w ich kieszeniach zostanie kilka złotych miesięcznie więcej. 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Emerytura bez podaktu - najnowsze wiadomości. Kto zyska na zmianach? 

Nie wszyscy emeryci i renciści zyskają na podniesieniu kwoty wolnej od podatku. Więcej pieniędzy otrzymają tylko osoby, których dochód nie przekracza 2500 zł brutto. W kieszeni niektórych emerytów zostanie teoretycznie nawet 2000 zł rocznie. Dlaczego tylko teoretycznie? Ponieważ rząd planuje wprowadzić jeszcze jedną zmianę - brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. 

Emerytura bez podatku - tabela. Ile wyniesie emerytura bez podatku? 

Ile zyskają emeryci po zmianach? Bez uwzględnienia braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej, seniorzy zyskają rocznie od 100 do 2200 zł. Przy kwocie 1000 zł brutto miesięczny zysk wyniesie jedynie 35 zł, ale przy 1500 zł brutto zysk wzrośnie już do 95 zł. Tabela emerytur bez podatku wygląda następująco:

Emerytura bez podatku - tabelaEmerytura bez podatku - tabela redakcja

Emerytura bez podatku - najnowsze wiadomości. Najbogatsi seniorzy stracą pieniądze

Na zmianach stracą najbogatsi seniorzy. Wpłynie na to brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. W rezultacie seniorzy pobierający emeryturę wyższą niż 5000 zł brutto miesięcznie - czyli 4125 zł "na rękę" - po reformie stracą około 6 zł miesięcznie. Seniorzy, którzy nie będą musieli odprowadzać, podatku dochodowego muszą liczyć się z tym, że w ogólnym rozrachunku podwyżka emerytury nie będzie tak wysoka, jak wynika z wyżej przedstawionej tabeli. 

Więcej o: