Umowa zlecenie a emerytura - informacje. "Dlatego wyjeżdżamy za granicę"

Na umowie zlecenie pracuje mnóstwo Polaków. Niektórzy nawet przez większość życia. Czy ten typ umowy jest brany pod uwagę przy wydawaniu świadczenia emerytalnego? Odpowiedź na to pytanie oburza wielu seniorów.

Umowa zlecenie obowiązuje w wielu placówkach. Ten typ umowy przynosi wiele korzyści pracodawcom. Wiąże się na przykład z brakiem konieczności udzielania wolnego czy przeprowadzania szkolenia BHP. Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Sandra Kubicka: Podążam drogą Jennifer Lopez. Gdy przejdę na emeryturę, chciałabym opisać moje życie w książce

Umowa zlecenie a emerytura - sprawdź, czy wlicza się do stażu pracy

Ten typ umowy nie jest regulowany przez Kodeks Pracy. Dlatego też okresu zatrudnienia na podstawie zlecenia nie bierze się pod uwagę przy wyliczaniu stażu pracy, a jak wiadomo jest to jeden z czynników umożliwiających otrzymanie emerytury. Odpowiednia długość okresu zatrudnienia pozwala także na więcej dni wolnego oraz uprawnia do skorzystania z urlopu wychowawczego. Jak reagują obywatele na to, że umowa zlecenie nie wlicza się do stażu pracy? Na naszym serwisie można znaleźć takie komentarze:

Tragedia dla wielu ludzi
Szkoda tylko ludzi, którzy tracą młodość, a często i całe życie, pracując na złodziei za głodowe stawki, bez szans na emeryturę w przyszłości.
Dlatego wyjeżdżamy za granicę, gdzie w większości krajów wystarczy przepracować 5 lat i uzyskać podstawową emeryturę, oczywiście po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Umowa zlecenie a emerytura - ile trzeba przepracować, aby otrzymać świadczenie?

W wyniku pracowania na podstawie umowy zlecenie odprowadzane są składki zdrowotne. Przy ustalaniu wysokości emerytury brany pod uwagę jest cały okres opłacania takich składek. Na emeryturę można jednak liczyć w wyniku przepracowania określonej liczby lat - minimum 20 lat u kobiet i 25 lat u mężczyzn. 

Więcej o: