Dochód bezwarunkowy - komu się należy? Dla wybranych czekają prawie 4 tys. zł

Bezwarunkowy dochód podstawowy - informacje. Ten rodzaj świadczenia finansowego to koncepcja Państwowego Instytutu Ekonomicznego. Jakie są założenia projektu? 1200 zł należy się dorosłemu oraz 600 zł każdemu dziecku. Czy taki pomysł ma szansę na realizację w naszym kraju?

Ten typ świadczenia zakłada wypłacanie środków każdemu obywatelowi bez względu na wykonywaną przez niego pracę, kwotę dochodu i wysokość zamożności. Na początku czerwca w Niemczech ruszył eksperyment, który ma na celu zbadanie wpływu bezwarunkowego dochodu podstawowego na ludzi. Co więcej wiadomo na ten temat?

Zobacz wideo Czemu Marina nie chce pokazać twarzy Liama? "Mieliśmy niemiłe doświadczenie"

Bezwarunkowy dochód podstawowy - w czym mógłby pomóc?

W raporcie "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?" czytamy:

Wypłata takiego świadczenia miałaby na celu zaspokojone podstawowych potrzeb każdego człowieka
Do wyzwań (świadczenia – przyp. red.) należą m.in. luki w dostępie do świadczeń socjalnych związane z pracą na podstawie tzw. elastycznych form zatrudnienia, niska trwałość zatrudnienia związana ze zmieniającym się zapotrzebowaniem na kwalifikacje pracowników, a także związana z tym konieczność zmiany lub podnoszenia kwalifikacji w cyklu trwania życia jednostki. Dochód podstawowy miałby odpowiadać na te wyzwania i ewentualne luki obecnie funkcjonującego systemu zabezpieczeń i pomocy społecznej poprzez zapewnienie wypłaty świadczenia każdej osobie bez konieczności wykazywania faktu spełnienia jakichkolwiek warunków

Wypłata 500 plus lipiec500 plus wniosek - kto dostanie więcej pieniędzy w sierpniu? Sprawdź warunki

Bezwarunkowy dochód podstawowy - jakie są szansę na realizację projektu w Polsce?

1200 zł dla osoby dorosłej i 600 zł na dziecko brzmi zachęcająco. Przy czteroosobowej rodzinie można byłoby liczyć na wsparcie w wysokości prawie 4 tys. złotych. Czy obywatele interesują się bezwarunkowym dochodem podstawowym? Więcej niż 80% Polaków nie ma żadnych informacji na ten temat. Aż 73% społeczeństwa z kolei zaznaczyło, że po wprowadzeniu bezwarunkowego dochodu podstawowego nie rzuciłoby pracy. Co do wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego nie ma konkretnych planów, więc jak na razie jest to tylko propozycja Polskiego Instytutu Ekonomicznego.   

Robotnicy podczas prac na drodze S17 Lublin - Warszawa na odcinku Garwolin - Ryki, 3 września 2019Komu przysługuje urlop na żądanie? Są dwa warunki, które musisz spełniać

Więcej o: