Bon turystyczny dla seniora. Kiedy wejdzie w życie? Emeryci są zaniepokojeni biernością rządu

Bon turystyczny dla seniora to nowa inicjatywa wprowadzona do sejmu przez senat. Wciąż jednak pozostaje ona na etapie wielkiej niewiadomej. Zgodnie z założeniem pomysł ma działać na warunkach bonu turystycznego dla rodzin, który działa od zeszłego roku. Seniorzy mogliby z niego skorzystać już od września. Jakie są warunki otrzymania bonu turystycznego dla seniora?

Bon turystyczny to jedna z kwestii, która budzi spore kontrowersje. Już od zeszłego roku rodziny z dziećmi otrzymują dofinansowanie wysokości 500 złotych, które mogą wykorzystać podczas wyjazdu na wakacje. Ma to być wsparcie nie tylko dla tych, którzy potrzebują i pragną odpoczynku, ale przede wszystkim dla mocno dotkniętej przez pandemię branży turystycznej. W czerwcu sprawa ta objęła kolejny tor. Bon turystyczny będzie należał się także seniorom.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny dla seniora. Od kiedy jest ważny bon turystyczny?

Sejm wciąż nie uchwalił przygotowanej przez senat ustawy dotyczącej bonu turystycznego. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, seniorzy dostaną szansę na wykorzystanie bonu już od września tego roku.

Jestem mocno zaniepokojony, że tak potrzebna ustawa dla polskich seniorów, jest wciąż nieprzyjęta przez Sejm! I to pomimo że są na ten cel zapisane i niewykorzystane pieniądze w budżecie. W tej sprawie kieruję pismo do marszałek Sejmu z pytaniem i interwencją, dlaczego ten niezwykle potrzebny projekt, ciągle jeszcze nie stał się przedmiotem obrad Sejmu – mówi dla „Super Ekspresu" Krzysztof Kwiatkowski, pomysłodawca bonu turystycznego dla seniorów.

Dlaczego zdecydowano się na podjęcie takiego kroku? Zdaniem rządu wprowadzenie takiej formy wsparcia znacznie poprawiło sytuacje sektora turystycznego, ale utrzymuje się ona tylko w okresie wakacyjnym. Emeryci i renciści natomiast dostają bon poza sezonem. Wprowadzenie takiej modyfikacji usprawniłoby działanie wsparcia turystyki także w okresie jesienno-zimowym.

Bon turystyczny dla seniora. Jakie warunki trzeba spełniać, aby go otrzymać?

Prawdopodobnie bon turystyczny będzie przywilejem każdego seniora. Niestety jak do tej pory ilość informacji na ten temat jest dosyć znikoma, dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić, co w rzeczywistości będzie miało realne znaczenie. Jeśli jednak spojrzymy na sprawę analogicznie, prawdopodobnie bon turystyczny dla seniora, podobnie jak bon turystyczny dla rodzin, będzie przyznawany bez względu na dochód i innych dodatkowych kryteriów. Przypuszczamy, że jedynym i kluczowym warunkiem może okazać się oficjalny status emeryta lub rencisty.

Więcej o: